10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü
10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü
- Bolu'da bir grup üniversite öğrencisi, insan haklarına dikkat çekmek amacıyla gözyüzüne balonlar bıraktı

BOLU (AA) - Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) öğrencileri, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle dilek balonu uçurdu.

 AİBÜ Öğrenci Konseyine üye öğrenciler, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kapsamında üniversitenin Gölköy yerleşkesindeki kültür merkezinin önünde bir araya geldi.

Konsey Başkanı Burak Saygılı, yaptığı açıklamada, insanın, dünya denen büyük evde yaşayan büyük bir ailenin ismi olduğunu söyledi.

İnsanların "yaratılanların en şereflisi" olduğunu ifade eden Saygılı, geçmişten günümüze insanlık ailesinin bazı fertlerinin bazı fertlerine karşı haksız muamelelerde bulunduğunu belirtti.

Saygılı, dünyanın dökülen haksız kanlara ve yapılan insafsızca kıyımlara şahit olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

"Srebrenitsa'da binlerce Boşnak, Müslüman olduğu gerekçesiyle öldürülmüştür. Doğu Türkistan'da binlerce insanımız zulme maruz kalmıştır. Myanmar'da, Suriye'de, Somali'de, Çad'da ve adını saymakla bitiremeyeceğimiz her kıtada, her toprakta ve her toplumda geçmişten günümüze haksızlıklar yapılmış ve zulüm baş göstermiştir. Biz masum insanların kötü zihniyetli Kabiller tarafından siyasi çıkarlar uğruna katledilmesini, teröre maruz bırakılmasını ve haksız muamelelerle karşılaşmasını istemiyoruz. Biz evimiz olan dünyanın kirletilmesini ve kana bulanmasını istemiyoruz."

Öğrenciler, açıklamanın ardından, insan hakları gününe dikkat çekmek amacıyla dilek balonu uçurdu.