3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
BOLU (AA) - Bolu Valisi Aydın Baruş, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.Vali Aydın, mesajında, engelli...

BOLU (AA) - Bolu Valisi Aydın Baruş, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Vali Aydın, mesajında, engelli vatandaşların sorunlarına dikkat çekmek ve bu konuda toplumsal farkındalık oluşturmak açısından önemli birgün olduğunu belirtti.

Toplumların medeniyet anlayışlarının ve ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin en önemli göstergelerinden birinin, insana ve özellikle dezavantajlı bireylere verilen değer olduğunu vurgulayan Baruş, "Bugün tüm dünyada ve ülkemizde insan hakları anlayışında meydana gelen önemli değişim ve gelişmeler engelli bireylerin de yaşamın her alanındaki imkanlardan herkes gibi özgürce ve rahatça yararlanabilmesini sağlamak yükümlülüğünü devletlerin önemli önceliklerinden biri haline getirmiştir" ifadelerini kullandı.

Baruş, devletin ve yerel yönetimlerin engelli vatandaşlara yönelik önemli çalışmalar hayata geçirdiğini aktararak, mesajında şunları kaydetti:

 "Bugün itibarıyla ilimiz genelinde 2022 Sayılı Yasa kapsamında bin 804 vatandaşımız engelli aylığı ve engelli yakını aylığı almaktadır. Diğer taraftan, engellilere evde bakım hizmeti verilmesi bu iyileştirmelerin en önemlilerinden biridir. Bolu genelinde bin 93 vatandaşımız evde bakım hizmetinden yararlanmaktadır. İlimizde 296 engelli çocuğumuzun her birinin evinden veya bakılmakta olduğu kurumdan alınarak okullara taşınması ve eğitim olanaklarından istifade etmesi sağlanmaktadır. Ancak, asıl olan toplum olarak engellilerimize bakışımızdaki değişimi gerçekleştirmek, zihinlerimizdeki ve kalplerimizdeki engelleri kaldırmaktır. Sağlıklı bireyler olarak engelli kardeşlerimizden öğrenecek çok şeyimiz var: Yaşama sevincini hiçbir zaman kaybetmemek, zorluklar karşısında yılmamak, önemsiz meseleleri mutsuzluğumuza bahane yapmamak, sahip olduğumuz nimetlerin değerini bilmek bu değerlerden sadece birkaçı olabilir."