8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
- 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla "Rita Hayworth" kolaj sergisi açıldı - Gazi Üniversitesi Moda Tasarım Bölümünden Doç. Dr. Ağaç: "Hayworth'un özelliği de o dönem için bile 7 defa saç rengi değiştirebilen, o dönemde olan tabulara karşı durup manikürlü ve ojeli olarak filmlerinde oynayan aynı zamanda fotoğraf çektiren biri"

BOLU (AA) - Bolu'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla "Rita Hayworth" kolaj sergisi açıldı.

Necip Fazıl Kültür Merkezi'nde açılan sergi hakkında bilgi veren Gazi Üniversitesi Moda Tasarım Bölümünden Doç. Dr. Saliha Ağaç, kolajın farklı bir teknik olduğunu belirtti.

"Sadece kumaşla değil değişik materyallerle de yansıtılabiliyor" diyen Ağaç, "Moda alanında yapılan sergiler genelde manken üzerinde. Saklaması çok zor. Bir de bu kadar yoğun bir koleksiyonu bir arada sunmak oldukça sıkıntılı" ifadesini kullandı.

Ağaç, beyaz perdeden modayı etkileyen çok fazla artist olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Hayworth'un özelliği de o dönem için bile 7 defa saç rengi değiştirebilen, o dönemde olan tabulara karşı durup manikürlü ve ojeli olarak filmlerinde oynayan aynı zamanda fotoğraf çektiren biri.  50'den fazla filmi var. İlginç olan o dönemde plastik cerrahi ameliyatı geçirmiş. 1918'de doğan oyuncu 1987 yılında Alzheimer hastalığına yakalanıp vefat ediyor. Filmlerinde giydiği her şey kadınlar için moda unsuru olmuş. Aynı zamanda dans edip şarkı söyleyen birisi."

Hayworth'un giysilerinin modayı etkilediği için böyle bir sergi hazırladığını vurgulayan Ağaç, "Fotoğrafları kumaşlarla giydirdim. Olabildiğince büyük boyutta, gerçeğine en yakın boyutta, kumaş özelliğini koruyarak kolajını yapmaya çalıştım" dedi. 

Ağaç, serginin 8 Mart tarihine kadar açık olacağını söyledi.