"Abant Alası" üretimi için anaç alabalık toplandı

"Abant Alası" üretimi için anaç alabalık toplandı
"Abant Alası" üretimi için anaç alabalık toplandı
- Bolu'da, Abant Alabalık Üretim İstasyonu için ağ atılarak toplanan anaç alabalıklardan elde edilecek yavruların göle bırakılarak balığın popülasyonunun arttırılması hedefleniyor

BOLU (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma ve Mili Parklar Bolu Şube Müdürlüğü ekipleri,  Abant Gölü'ne özgü "Abant Alası"nın tesiste üretilmesi için ağla anaç alabalık topladı.

Alabalıkların yavrulama döneminin başlaması dolayısıyla gölde yürütülen çalışmalar kapsamında ağ atılarak toplanan anaç balıklar, Abant Alabalık Üretim İstasyonu'na götürüldü. 

Doğa Koruma ve Mili Parklar Bolu Şube Müdürü Kemal Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bakanlığın önemli bir bütçe ayırarak Abant'ın endemik türü olan "Abant Alası"nın üretilmesine yönelik çok modern bir tesis kurduğunu söyledi. 

Alabalığın yumurtlama döneminin başladığını anlatan Can, "Şu anda ekiplerimizle tesiste balık üretimi yapmak için anaç balık toplamayı sürdürüyoruz. Tesiste üretilen alabalıklar 7-8 ayda olgunlaşacak. Daha sonra bunlar Abant Gölü'ne salınacak. Göldeki balık varlığını daha da arttırmayı istiyoruz. Bu tesis tam kapasiteyle çalıştığı zaman bir milyon yavru üretebilecek. Abant'a bundan sonra başka bir yerden yavru balık getirilmeyecek. Abant'ın balığını Abant'ta üreteceğiz" diye konuştu. 

Can, gölde istilacı türlerle de mücadelenin de devam ettiğini belirtti.