Abant'ta "Yalın Hastane Uygulamaları" Sempozyumu

Abant'ta "Yalın Hastane Uygulamaları" Sempozyumu
Abant'ta "Yalın Hastane Uygulamaları" Sempozyumu
BOLU (AA) - Bolu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından Yalın Hastane Uygulamaları Sempozyumu düzenlendi. Abant Tabiat...

BOLU (AA) - Bolu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından Yalın Hastane Uygulamaları Sempozyumu düzenlendi.

 Abant Tabiat Parkı'ndaki bir oteldeki sempozyumun açılış törenine, Vali Aydın Baruş, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, İl Sağlık ve Halk Sağlığı İl Müdürü Mahmut Arık, Bolu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Metin Tahaoğlu, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkan Yardımcısı Elif Güler Kazancı ile Türkiye Kamu Hastaneleri İzleme, Ölçme Değerlendirme Kurum Başkanı, Verimlilik ve Kalite Yönetim Daire Başkanı Pınar Kocatan katıldı.

Valisi Baruş, yaptığı konuşmada, bu sempozyumun Bolu'da gerçekleştirilmesinden büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

Bolu'nun sağlık turizmi açısından öne çıkan bir kent olduğuna işaret eden Baruş, "Bolu merkezde Karacasu Kaplıcaları, Mudurnu'da Sarot ve Babas, Seben, Göynük kaplıcaları, bizim ilimizin çok değerli tabii kaynaklarını oluşturmaktadır. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanemiz var ve Türkiye'nin her tarafından gelen hastalarımız burada şifa buluyor. Bu anlamda da gelecekte Bolu'nun sağlık kendi olma yolunda çok büyük adımlar atacağına inanıyoruz" şeklinde konuştu.

Baruş, son yıllarda Türkiye'nin sağlık hizmetlerinde yaşadığı olumlu gelişmelerin ve artan hizmet kalitesinin, vatandaş nezdinde yapılan kamu araştırmalarında çok açık bir şekilde karşılarına çıktığını vurgulayarak, şunları söyledi:

"Bu hizmet kalitesinin artırılmasında hem hükümetimizin hem de sağlık görevlilerinin rolü büyük. Burada sağlık hizmetlerinde görev yapan en küçüğünden en büyüğe tüm görevlileri canı gönülden tebrik ediyorum. Bu anlayışla devam ettiğimiz sürece Türkiye'deki sağlık hizmetleri, git gide olumlu yönde daha da artacaktır ve bu memnuniyet oranının da diğer kamu hizmetlerine yaygınlaştırılması için bu kurumun örnek alınması gerekiyor. 

Kamu kaynaklarının sınırlı olduğunu anlatan Baruş, bu sınırlı kaynaklarla talep artışına nasıl yanıt verileceği konusunun araştırılması gerektiğini savundu.

"İyi yönetim ve yöneticinin en güzel örneklerinden birini oluşturacağına inandığımız yalın hastane uygulamasının Bolu'dan başlaması bize gurur veriyor" diyen Vali Baruş,  "Umuyoruz ki bu uygulama sonucunda bugün vatandaşlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın karmaşık süreçler nedeniyle karşılaştıkları zorluklar ve vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine ulaşması için yaşadığı sıkıntılar aynı zamanda da bu süreçte yaşanan iş gücü kaybı ve mali kayıpların önüne geçilebilir. Bunun sonucunda da tabi ki hizmet kalitesinde vatandaşlarımızın memnuniyeti de daha artacaktır" ifadesini kullandı.

"Yalın hastane" kavramının ele alındığı sempozyum, bugün sona erecek .