Ailesi 3 yaşındaki Zeynep için uygun ilik arıyor

Ailesi 3 yaşındaki Zeynep için uygun ilik arıyor
Ailesi 3 yaşındaki Zeynep için uygun ilik arıyor
- Bolu'da kemik iliği hastalığıyla mücadele eden 3 yaşındaki Zeynep Gülcan, sağlığına kavuşmak için uygun donörün bulunacağı günü bekliyor - Baba Gülcan: - "Kızıma kök hücre temin etmek için tüp bebek yöntemiyle tekrar çocuk sahibi olmayı bile denedik. Ama bebek düştü. Şu an çok çaresiziz" - Doç. Dr. Demircioğlu: - "Kesin tedavisi kök hücre nakli. Maalesef şu ana kadar kök hücre nakliyle ilgili taramalarımızda bir sonuç elde edemedik"

BOLU (AA) - MEHMET EMİN GÜRBÜZ / ZAFER GÖDER - Bolu'da kemik iliği hastalığıyla mücadele eden 3 yaşındaki Zeynep Gülcan'ın sağlığına kavuşması için uygun donör aranıyor.

Baba Mustafa Gülcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kızının bir an önce sağlığına kavuşmasını ve yaşıtları gibi koşup oynamasını istediğini belirtti.

Zeynep için yaklaşık 2,5 yıldır uygun iliğin bulunmasını beklediklerini kaydeden Gülcan,  Ankara   GATA 'da 1 yıl boyunca tedavi gören kızının, sağlığında bir türlü iyileşme görülmediğini vurguladı.

Gülcan, devlet yetkililerinden bu konuda yardım beklediklerini dile getirerek, uygun ilik bulunduğu takdirde çocuğunun iyileşeceğine inandığını aktardı.

-"Şu an çok çaresiziz"

Sıhhi tesisat işleriyle uğraştığını, asgari ücretle evini geçindirdiğini anlatan Gülcan, şunları söyledi:

"Kızıma 2 aylıkken bu hastalığın teşhisi konuldu. Gerçekten çok yıprandık. 3 yıldır bu hastalığı tedavi etmek için uğraşıyoruz. Hastalığı düzelmişti. Ama tekrar nüksetti. Birilerinin sesimizi duymasını ve kök hücre bağışlamasını istiyoruz. 'Kızımız sağlığına kavuşsun' diye kök hücreyi kendimiz vermek istedik ama uyum sağlanmadı. Yakınlarımızdan da uyum sağlayan olmadı. Bütün donör veritabanları taranıyor ama halen uygun bir kök hücre bulunamadı. Kızıma kök hücre temin etmek için tüp bebek yöntemiyle tekrar çocuk sahibi olmayı bile denedik. Ama bebek düştü. Şu an çok çaresiziz."

Gülcan, bu konulara biraz ilgisiz kalındığını kaydederek, "Türk Kızılayına gidip kan vererek iliklerini bağışlayabilirler. Korkulacak bir şey yok. Sadece ilik donörleri belli oluyor. Sadece bir miktar kan vererek can kurtarıyorlar. Lütfen iliklerini bağışlasınlar. Sadece Zeynep için değil, bu hastalık giderek artıyor. Herkesin duyarlı davranmasını diliyorum" ifadesini kullandı.

Anne Nurcan Gülcan ise 3 yıldır bu hastalıkla mücadele ettiklerini bildirerek, "Bebeğimiz 2 aylıkken hasta oldu. Sürekli tedavi için uğraşıyoruz. Biz bütün insanlarımızdan yardım bekliyoruz. Herkes kan versin istiyoruz. Tek isteğim kızımın kurtulması. Zor durumdayız" dedi.

- "Kesin tedavisi kök hücre nakli"

 Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bolu Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Hemotolojisi Uzmanı Doç. Dr. Fatih Demircioğlu da hemofagositik lenfohistiyositoz sendromunun, doğumsal bir kan hastalığı olduğunu bildirdi.

Demircioğlu, hastalığın akraba evliliği zemininde ortaya çıktığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Sonuçta bunun kesin tedavisi kök hücre nakli. Maalesef şu ana kadar kök hücre nakliyle ilgili taramalarımızda bir sonuç elde edemedik. Küçük Zeynep için sürekli donör aranıyor. Hastanın tarama süreci hala devam ediyor. 2 aylıkken tanı koymuştuk. Şu anda 3 yaşında ve hastalığı tekrar etti. Hastamızın tedavi sürecine başladık. Kemoterapi alıyor. Tekrar tarama süreci devam ediyor. Ama maalesef bir donör bulunamadı. Bu tür hastalarda kemoterapi uyguluyoruz. Yaklaşık 40 haftalık yoğun kemoterapi arkasından da ağızdan hap tedavileri oluyor. Enfeksiyon ve başka şeyler bunu tetikleyebiliyor. Bizim hastamız kemoterapiyi tamamlamıştı. Ama arkasından hastalığın tekrarı söz konusu oldu."