AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Üstün:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Üstün:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Üstün:
- "7 Haziran'dan sonra 80 milletvekili çıkarmış bir siyasi parti Mecliste siyaset yapması gerekirken bir terör örgütünün peşine takıldı" - "(Türk hava sahasına giren milliyeti belirsiz hava aracının düşürülmesi) Milliyeti belli olsun, belli olmasın sınırdan böyle bir tecavüz olursa bunun karşılıksız kalmayacağının göstergesiydi dün verilen o cevap. O bakımdan bunun bundan sonra da böyle olacağını herkes bilmeli"

BOLU (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, "7 Haziran'dan sonra 80 milletvekili çıkarmış bir siyasi parti Mecliste siyaset yapması gerekirken bir terör örgütünün peşine takıldı" dedi.

Üstün, Bolu'da sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle yapacağı toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Seçim çalışmalarına yönelik soru üzerine Üstün,  bütün verilerin AK Parti'nin tek başına iktidarına işaret ettiğini söyledi.

Üstün, seçime yaklaşık 15 gün kaldığını dile getirerek, "15 gün boyunca bu esen rüzgarla birlikte yelkenlerimizi şişirmemiz lazım. Bütün teşkilatlarımız ve adaylarımızın ciddi  şekilde 1 Kasım'a kadar çalışmalarını kesintisiz sürdürmesi gerekir. Havanın bu şekilde olduğunu bizler gördüğümüz gibi  Türkiye 'nin istikrara kavuşmasını istemeyen unsurlar da görüyor" diye konuştu.

- Ankara 'daki saldırı

"Ankara'daki saldırının terör örgütleriyle bağlantısına" yönelik soruya Üstün, şu yanıtı verdi:

"Türkiye'nin istikrara kavuşmasını istemeyen iç ve dış unsurlar, Ankara'da haince bir saldırı yaptı.  Cumhuriyet tarihimizde insanlarımıza yapılan en büyük saldırıydı. Şiddetle ve lanetle kınıyoruz. Efendim kim yaptı? Teröristler yaptı. Terör örgütleri yaptı. Bunların birileriyle bağlantısı var mıdır? Olmaması mümkün değil. Her zaman teröristlerin birbirleriyle bağlantılı olduğunu biliyoruz. Bunlar zaman zaman taşeron işler de yapıyorlar. Özdemir Sabancı'yı niçin öldürdüler? Taşeron bir işti, herkes biliyor.  O bakımdan bu Türkiye'nin istikrarını engellemek adına taşeron bir iş de olabilir. Bu seçim sonuçlarını yönlendirmeye engellemeye çalışılan bir adım da olabilir. Vatandaşlarımız bunları görüyor, ona göre de pozisyon alıyor. Bu çok sevindirici bir şeydir."

- "Çatışmalı ortamı başlatan PKK 'dır"

Üstün, "Terör örgütünün aldığı eylemsizlik kararını nasıl değerlendirdiği" sorusu üzerine, "PKK eylemlerini 7 Haziran'dan sonra başlattı ve artık PKK'nın söylediklerine inanacak durumda değiliz. PKK geçenlerde bir eylemsizlik başlattığını söyledi ama bugün benim ilim Sakarya'da bir şehit var.  Şırnak'ta PKK unsurlarınca haince bir kurşunla, haince bir eylemle şehit edildi" diye konuştu.

"7 Haziran'dan sonra 80 milletvekili çıkarmış bir siyasi parti Mecliste siyaset yapması gerekirken bir terör örgütünün peşine takıldı" diyen Üstün, şöyle devam etti:

"O terör örgütü, seçimlerden bizim operasyonlara başladığımız güne kadar 20'den fazla güvenlik görevlimizi şehit etti. Bunları herkes biliyor. Mafyanın bile terk ettiği bir yöntemle uyuyan güvenlik görevlilerimizi enselerinden kurşun sıkarak şehit ettiler. Şimdi hala bu meselede, çatışmalı ortamı hükümet başlattı diyebilir miyiz? Bunlar tamamen kocaman bir yalan. Bizim karşımızdaki bazı muhaliflerimizin uydurduğu yalan. Çatışmalı ortamı başlatan PKK'dır. Terör örgütüdür. Bu hükümet, bu devleti korumakla görevlidir ve koruyacaktır."

- "Operasyonlar sonuna kadar devam edecek"

Üstün, Türkiye'nin şu anda içinde bulunduğu duruma Afrika'daki bir devletin bile sabredemeyeceğini vurgulayarak, "Her gün sizin bir polisiniz, askeriniz şehit edilirken daha fazla sabretmek mümkün değildi ve operasyonlar bu şekilde başladı. Sonuna kadar da devam edecek. Bakın kırsalda artık hareket kabiliyetleri sıfıra indi. Ürettiğimiz İHA'larla, akıllı bombalarla, kendi helikopterimizle ciddi bir mücadele veriyoruz. Şehir unsurları da tek tek, ev ev, sokak sokak, mahalle mahalle temizlenecek. Bunların bu manada herhangi bir sonuç almaları mümkün değil. Yol yakınken vazgeçsinler" değerlendirmesinde bulundu.

- Hava aracının düşürülmesi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Üstün, Türk hava sahasına giren milliyeti belirsiz hava aracının düşürülmesine ilişkin soruyu da şöyle cevaplandırdı:

"Türkiye bir ateş çemberinin içerisinde konumlanış bir huzur adası ama Türkiye huzurunu devam ettirmek için elinden gelen bütün tedbirleri alıyor. Burada sınırımızdan bir kuş geçse artık teyakkuzdayız. Zaten bu konuda angajman kuralları da belli ve bundan sonra sınırdan herhangi bir tecavüz olduğunda buna karşılık verileceği de deklare edilmişti. Dolayısıyla artık burada milliyetinin kim olduğu ile ilgilenmiyoruz. Milliyeti belli olsun, belli olmasın  sınırdan böyle bir tecavüz olursa bunun karşılıksız kalmayacağının göstergesiydi dün verilen o cevap. O bakımdan bunun bundan sonra da böyle olacağını herkes bilmeli."