AK Parti'nin Bolu mitingi

AK Parti'nin Bolu mitingi
AK Parti'nin Bolu mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (3) - "Bizim her gencimizin yüreğinde bir Ulubatlı Hasan var, bir Köroğlu var, bir Seyit Onbaşı var. Emanet, 'Kim bana sahip çıkacak?' diye sorduğunda, siz ayağa kalkıp, 'Biz varız' diyecek misiniz?" - "Biz, onun üzerinde çıktık meydan okuduk. 'Gelin, parti kapatmayı kaldıralım ve ayrıca gençlere 18 yaşında seçilme hakkı tanıyalım' dedik. Hepsi karşı çıktı. Şimdi gençlere itibar ettiğini söyleyenler, 18 yaşındaki gençlerimizle 'çocuk' diye alay etti. Biz Fatih Sultan Mehmet'in torunları, bu gençlerin 21 yaşında fetih kapısını açacağına inanıyoruz"

BOLU (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bizim her gencimizin yüreğinde bir Ulubatlı Hasan var, bir Köroğlu var, bir Seyit Onbaşı var. Emanet, 'Kim bana sahip çıkacak?' diye sorduğunda, siz ayağa kalkıp, 'Biz varız' diyecek misiniz?" dedi.

Davutoğlu, partisinin Belediye Meydanı'ndaki mitinginde yaptığı konuşmada, "diyanet tartışmalarına" MHP 'nin sessiz kaldığını, "mertçe çıkıp da 'haddiniz değil' diyemediğini" ifade etti. 

Bütün bu tuzaklara karşı, AK Parti'nin tek başına "Elif" gibi durduğunu söyleyen Davutoğlu, "Kudüs söz konusu olduğunda biri tuttu, 'Kudüs, Yahudi'lerin mekanıdır' dedi. CHP Genel Başkanı ise, 'İsrail'de niye büyükelçiliğimiz yok?' diye bizi hesaba çekmeye kalkıştı. İsrail'e soracağı hesabı, bize soruyor. Biz ise dünyanın her yerinde Köroğlu'nun torunları olarak zalimden hesap soruyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

 "Filistinli kardeşlerimize sahip çıkmamızdan razı mısınız? Suriyeli kardeşlerimize sahip çıkmamızdan razı mısınız? Bosna'ya, Somali'ye sahip çıkmamızdan razı mısınız?" sorularına "Evet" cevabını alan Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu 'nun ise "Türkiye'ye sığınan masumları, mazlumları Esed'e geri vereceğini" dediğini aktardı. 

Mazlumları zalime vermeyeceklerini belirten Davutoğlu, "Biz, Akşemseddin'in çocukları geleceğe, insanlığa merhamet, adalet çağrısı yapanlar, zalime boyun eğer miyiz? İşte AK Parti davasının özeti budur" diye konuştu.

"Gençler bu büyük davanın emaneti, bütün milletin omuzunda. Ama özellikle de sizin omzunuzda" diyen Başbakan Davutoğlu, herkesin gençlerle ilgili politikasını açık ve net bir şekilde takip etmelerini tavsiye etti. 

Yaklaşık üç ay önce Kılıçdaroğlu'nun, "AK Parti'nin CHP'yi kapatmaya çalıştığı" yönünde bir iddia ortaya attığını dile getiren Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Biz, onun üzerinde çıktık meydan okuduk. 'Gelin, parti kapatmayı kaldıralım ve ayrıca gençlere 18 yaşında seçilme hakkı tanıyalım' dedik. Hepsi karşı çıktı. Şimdi gençlere itibar ettiğini söyleyenler, 18 yaşındaki gençlerimizle 'çocuk' diye alay etti. Biz Fatih Sultan Mehmet'in torunları, bu gençlerin 21 yaşında fetih kapısını açacağına inanıyoruz. Gençler, fevc fevc sandıklara gidin. Size bu hakkı biz verdik, oyunuzu kullanın. Yine inşallah 25 yaşınızı doldurduğunuzda seçilme hakkı, ama elimize ilk fırsat geçtiğinde anayasa değişikliği yapacağımız zaman gençlere 18 yaşında seçme hakkını verdiğimiz gibi seçilme hakkını da vereceğiz. Yine biz gençlerimiz için yurt sayısını 517'ye çıkardık. 441 bin genç kredi alıyordu şu anda 996 bin. 375 bin genç düzenli burs alıyor. Burs deyince Kılıçdaroğlu bir şey daha duysun. Bundan bir kaç sene önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığımız 50 bin öğrenciye 250 lira burs verme kararı aldı. Tam bursu verecekken CHP, Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu ve bursları iptal ettirdi. 50 bin öğrencinin bursunu iptal ettiren bir parti, gençliğe sahip çıkabilir mi?"

Ahmet Davutoğlu, "6-7 Ekim olaylarında 16 yaşındaki Yasin Börü'yü 4. kattan atıp şehit eden o teröristlere tahrikkar mesajlarla destek veren HDP, gençlerimize barış getirebilir mi?" diye sorarak, şunları söyledi:

"Şimdi çıkmış batıya geldiğinde demokrasi havarisi, doğuya gittiğinde tamamıyla terörle, şiddetle anılan gruplarla iç içe. Aziz milletim, bu tabloyu görmelidir. Türkiye'de gerçek anlamda milli birliğin adresi AK Parti'dir. Öbür tarafta MHP, 18 yaşındaki gençlere bu hakkı tanıyacağız dediğimizde, MHP'nin genel başkan yardımcılarından birisi, iki tane 18 yaşında gencimizi aldı, 'Bu çocuklara mı teslim edeceğiz?' dedi. O bilmiyor. Bizim her gencimizin yüreğinde bir Ulubatlı Hasan var, bir Köroğlu var, bir Seyit Onbaşı var. Emanet, 'Kim bana sahip çıkacak?' diye sorduğunda, siz ayağa kalkıp, 'Biz varız' diyecek misiniz? Yeni bir dirilişe öncülük edecek miyiz? Mehmet Akif Ersoy'un, Necip Fazıl'ın, Sezai Karakoç'un zikrettiği, özellikle de Mehmet Akif Ersoy'un, 'Asımın nesli'ni 21. yüzyıla getirecek miyiz? Gençlerimizi dağlarda, terörle ve diğer yollarla heba eden bu bölücü fırsat vermemek için inadına kardeşlik, inadına barış, inadına yeni Türkiye diyecek miyiz? İşte bizim davamızın esası budur. Bizim davamız, birlik ve beraberlik davasıdır."

- "Türk, Kürt kardeştir, ayrım yapan kalleştir"

"Türk, Kürt kardeştir, ayrım yapan kalleştir" diyen Davutoğlu, "Türk'üyle, Kürt'üyle, Sünni'siyle, Alevi'siyle biz 78 milyonu kardeş bilmişiz, kardeş kılmışız" dedi.

Geç saatlere kadar alanda bekleyenlere teşekkür eden Davutoğlu, Bolu'ya bütün hizmetlerde beraber olacaklarını söyledi. Bolu'yu, turizm geliştirme bölgesi ilan ettiklerini belirten Davutoğlu, Bolu'nun dünyanın en güzel yaylarına, dağlarına, göllerine sahip olduğunu, herkesin gelip Bolu'yu tanıyacağını kaydetti.

Bolu'ya yapılan ve yapımı devam eden yatırımlara ilişkin de bilgi veren Davutoğlu, "Bolu her türlü hizmete layık. Akşamın bu vaktine rağmen bizi bir an dahi durmadan, temposunu düşürmeden destekleyen Bolulular, 7 Haziran'a yürümeye var mısınız?  7 Haziran ışığını Türkiye'nin üzerinden bütün kardeş coğrafyalara yaymaya var mısınız? Bu al bayrağı, bu ak bayrağı, Türkiye'nin her yerinde dalgalandırmaya var mısınız?" ifadelerini kullandı.

- Şehit annesinin elini öptü

Miting alanı AK Parti flamalarıyla süslendi. Meydana büyük boy Türk Bayrağı, Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu posteri asıldı.

Meydanı çevreleyen binalarda Başbakan Davutoğlu posterlerinin yanı sıra "Köroğlu torunlarından yeni Türkiye'nin Başbakanı'na selam olsun", "Gençliğimizin bu sesi güç versin sana hocam, sen yürü ki millet yürüsün, Türkiyem büyüsün inşallah", "Vesayete, paralele, üçgene Bolu 'dur' diyecek" pankartları yer aldı. 

Davutoğlu, alana gelişinde karşılayanlar arasında 1993 yılında görevi başında şehit olan Mustafa Erol Mühürcüoğlu'nun annesi Sebahat Mühürcüoğlu da yer aldı. Başbakan Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, şehit annesinin elini öperek onunla bir süre sohbet etti. 

Başbakan Davutoğlu daha sonra platforma çıkarak alandakileri selamladı. Kalabalık, Davutoğlu'na ellerindeki Türk bayrakları ve AK Parti flamalarıyla karşılık verdi. 

Davutoğlu'nun bulunduğu helikopter, mitingin yapıldığı alanın üzerinden uçuş yaptı. Belediye Meydanı'ndaki vatandaşlar ellerindeki Türk bayrakları ve AK Parti flamalarıyla Başbakan Davutoğlu'na sevgi gösterilerinde bulundu. Ahmet Davutoğlu, okunan ezan dolayısıyla konuşmasına bir süre ara verdi.

Mitinge Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile  AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da katıldı.

Konuşmasının ardından AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu, partisinin Bolu milletvekili adayları ve beraberindekilerle alandakileri selamladı, eşi Sare Davutoğlu ile karanfil dağıttı. Alandakiler de cep telefonlarının ışıklarını yakarak Davutoğlu'na karşılık verdi.

(Bitti)