Arıcıların "korkulu rüyası" böcekler, Amerika'dan İtalya'ya ulaştı

Arıcıların "korkulu rüyası" böcekler, Amerika'dan İtalya'ya ulaştı
Arıcıların "korkulu rüyası" böcekler, Amerika'dan İtalya'ya ulaştı
- Kovanlardaki bal ve bal mumuyla beslenen, Amerika'da ürünlerin kalitesini bozan küçük kovan böceklerinin çeşitli yollarla İtalya'ya ulaştığı, yerli arı yetiştiricilerinin böceklerin ülkeye girmemesi amacıyla AB ülkelerinden ithalata dikkat etmeleri gerektiği bildirildi - Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birlik Başkanı Yılmaz: - "Türkiye'deki arıcıları, yabancı arıcıların korkulu rüyası küçük kovan böcekleri konusunda uyanık olmaya davet ediyoruz"

BOLU (AA) - MEHMET EMİN GÜRBÜZ - Kovanlardaki bal ve bal mumuyla beslenen, Amerika 'daki arıcıların "korkulu rüyası" küçük kovan böceklerinin çeşitli yollarla İtalya'ya ulaştığı, yerli arı yetiştiricilerinin böceklerin ülkeye girmesini önlemek amacıyla  AB ülkelerinden ithalata dikkat etmeleri gerektiği bildirildi.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küçük kovan böceklerinin çok tehlikeli olduğunu, kovanlardaki bal ve bal mumuyla beslendiklerini söyledi.

Küçük kovan böceklerinin Amerika'da yaygın olduğuna dikkati çeken Yılmaz, "Bu böcekler henüz Türkiye'de yok ama İtalya'ya kadar geldiği söyleniyor. Bu böcekler Avrupa 'dan getirilecek her şeyle Türkiye'ye gelebilir. Türkiye'deki arıcıları, yabancı arıcıların korkulu rüyası küçük kovan böcekleri konusunda uyanık olmaya davet ediyoruz" diye konuştu.

Yılmaz, yurt dışından gelen arıcıları yanlarında polen, ana arı ve arı malzemeleri getirmemeleri konusunda uyardıklarını anlatarak, "Amerika'da bu böcekler nedeniyle balın kalitesi çok düştü. Amerika'daki arıcılar, bu böceklerle baş edemiyor. Bu böceklerin ülkemize gelmesiyle de bal kalitesinde düşüş yaşanır. Bunu şimdiden engellememiz ve mani olmamız gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Küçük kovan böceklerinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca ülkeye girişi yasak malzeme ve maddeler arasına aldığına işaret eden Yılmaz, bu konuda bakanlığın çok dikkatli olduğunu vurguladı.

Yılmaz, 57 bin kişinin profesyonel arıcılık yaptığını, 150 bin ailenin geçimini bu yolla temin ettiğini dile getirdi.

Geçen yıl ayıların birçok ilde kovanlara zarar verdiğini anımsatan Yılmaz, "Zararın karşılanması için çalışma yaptık ve karşılığını aldık. Artık arıcıların arılarını ayı yediğinde ya da dağıttığında sigortaları yapılmışsa bu kapsamdan yararlanıyorlar" ifadesini kullandı.