Ayı için "yakalama kararı" çıkartıldı

Ayı için "yakalama kararı" çıkartıldı
Ayı için "yakalama kararı" çıkartıldı
- Merkeşler köyünde 3 büyükbaş hayvanı telef eden ve fotokapanla tespit edilen ayı için yakalama kararı çıktı - Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü Milli Parklar Bolu Şube Müdürü Can: - "Ayı yakalandıktan sonra ekipler tarafından, köylülere ve hayvanlara zarar vermeyeceği uzak bir alana nakledilecek"

BOLU (AA) - MEHMET EMİN GÜRBÜZ - Bolu'nun Merkeşler köyünde 3 büyükbaş hayvanı telef eden ayının yakalanması için Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü Mili Parklar Bolu Şube Müdürlüğü tarafından yakalama kararı çıkartıldı.

Merkeze bağlı Merkeşler köyü Hacılar Mahallesi'nde Fatih Altındaş'a ait 3 büyükbaş hayvan ormanlık alan yakınında telef edilmiş şekilde bulundu.

Hayvanlara bir ayının saldırmasından şüphelenen Altındaş, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü Mili Parklar Bolu Şube Müdürlüğü yetkililerini arayarak yardım istedi.

Olay yerine gelen ekipler tarafından çevrede yapılan araştırmalar sonucunda ayı izlerine rastlandı. Ekipler, ayının tespiti için bölgeye fotokapanlar yerleştirdi. Fotokapanlara akşam saatlerinde büyük bir ayı yakalandı. Görüntüleri izleyen ekipler, ayının yakalanması için çalışma başlattı. 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü Milli Parklar Bolu Şube Müdürü Kemal Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müdürlüğe iletilen şikayet üzerine çalışma başlatıldığını belirterek, "3 tane büyükbaş hayvanın parçalanmasıyla ilgili olarak bir şikayet iletildi. Şikayetin ardından ekiplerimiz tarafından sahada yapılan incelemede 3 hayvanın parçalandığı tespit edildi. Çevredeki ayak izlerinden bu saldırıyı yapanın ayı olduğu emarelerine rastlandı" diye konuştu.

- Ayı, fotokapanlarla takip edildi

Can, geniş bir alana yerleştirilen fotokapanlarla bunun bir ayı olduğunun belirlendiğini ifade ederek, yapılan istişareler sonucunda ayının bölgeden başka bir alana nakledilmesine karar verildiğini kaydetti.

Ekiplerin sahada ayıyı gözetlediğini anlatan Can, "Ayıya yakalama kararı çıktı. Ayı yakalandıktan sonra ekipler tarafından, köylülere ve hayvanlara zarar vermeyeceği uzak bir alana nakledilecek" dedi. 

- Ayı, akşam saatlerinde çıkıyor

Köy sakinlerinden Ahmet Çetinkaya da ayının gün içerisinde çıkmadığını, akşam saatlerinde ortaya çıktığını kaydederek, "Ayı gündüz gelmiyor. Akşam saatlerinde dışarıda kalan hayvanları parçalıyor. Hayvanlarımız ve bizler tehlike altındayız" şeklinde konuştu.

Ayı vurmanın yasak olduğunu söyleyen Çetinkaya, "Cezadan korktuğumuz için ayıya silah atamıyoruz. Geçtiğimiz günlerde de bizim bahçedeki mısıra geldi. Ormana, mantara gidenler görüyor ayıyı. Kimse tek başına ormana gidemiyor ayı korkusundan. Yetkililerden yardım bekliyoruz" ifadelerini kullandı.