Bolu'da günde 60 bin kişi toplu taşımadan faydalanıyor

Bolu'da günde 60 bin kişi toplu taşımadan faydalanıyor
Bolu'da günde 60 bin kişi toplu taşımadan faydalanıyor
- Bolu Özel Halk Otobüsleri Genel Müdürü Bayram: -"Günde 10 bini ücretsiz olmak üzere 60 bin yolcunun güvenli ve hızlı bir şekilde ulaşımını sağlamaktayız"

BOLU (AA) - Bolu Özel Halk Otobüsleri Genel Müdürü Adem Bayram, günde 60 bin kişinin toplu taşıma araçlarını kullandığını söyledi.

Özel Halk Otobüsleri yetkilileri, ildeki toplu taşıma hakkında bilgi vermek amacıyla Karaçayır Mahallesi'nde bulunan bir restoranda basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan Özel Halk Otobüsleri Genel Müdürü Adem Bayram, ilde bulunan 5 otobüs kooperatifinin 1 Ocak 2015 tarihinde 103 araçlık bir filo oluşturduğunu anımsatarak, yaklaşık 1 yıllık süreçte bu sistemin başarısız olduğunun belirlendiğini ve 1 Mart itibarıyla yönetim değişikliğine gidildiğini belirtti.

Yapılan çalışmaların neticesinde 103 özel halk otobüsünün tek noktadan yönetilmeye başlandığını dile getiren Bayram, "Bu yönetim, şehrin merkezi bir bölgesinde yönetim ve denetim bürosu oluşturdu. Acil olarak şikayetleri 7/24 alabileceği bir çağrı merkezi kurdu. 103 aracımız online-offline olmak üzere 4 kamera ile izlenecek pozisyona getirildi. Yine bu 103 araca tüm ayrıntıların gözükebileceği araç takip sistemi oluşturuldu." diye konuştu.

Bayram, bir aylık dönemde çok yol aldıklarını buna rağmen halen eksikliklerinin olduğunu da kabul ettiklerini belirterek, "Yalnız elimizde sihirli bir değnek olmadığı aşikardır. Günde 10 bini ücretsiz olmak üzere 60 bin yolcunun güvenli ve hızlı bir şekilde ulaşımını sağlamaktayız. Kentin bütün yolcu yoğunluğunu taşıdığımızın sorumluluğunun farkındayız." şeklinde konuştu.

-Otobüs şoförleri sigarayı bırakacak

Bayram, otobüs sürücülerinin hem kendi hem de yolcu sağlığı ve rahatsızlıklarını önlemek adına örnek bir davranışta bulunduğunu da sözlerine ekleyerek, "Tüm sürücülerimiz sigarayı bırakma eğitimi alacaklardır. Tüm amacımız ülke genelindeki taşımacılık sektörünü de yakından takip ederek şehrimizdeki vatandaşlarımıza daha kaliteli daha güvenli bir hizmet sunmaktır. Sigara bırakma talebi sürücülerimizden geldi. Bizim bu konuda hiçbir baskı ve söylemimiz olmadı." dedi.

Araç içinde sigara içmenin yasak olduğunu da anımsatan Bayram, "Ama bazı şoför arkadaşlar sabah evinden çıktıktan sonra yolcu almadan önce aracında sigara içiyor ve haliyle aracın içerisinde kötü bir koku oluşuyor. Diğer taraftan yoğun çalıştıkları için de sigara kullanan arkadaşların sigara içmeye de fazla zamanı olmuyor. Sigaranın yarattığı kötü koku nedeniyle şoförlerimiz halktan kötü tepkiler aldı. Daha sonra bundan kendileri de rahatsız oldu. Yoğun zamanlarda araçlar kalabalık oluyor. Haliyle şoförle temas oluyor. Şoförün de sigara kokuyor olması hoş olmuyor. Şoförlerimiz de bu durumdan rahatsız oldu ve 'Biz sigarayı bırakmak istiyoruz' diyerek yardımcı olmamızı istediler." şeklinde konuştu.