Bolu'da İl Gümrük Müdürlüğü açıldı

Bolu'da İl Gümrük Müdürlüğü açıldı
Bolu'da İl Gümrük Müdürlüğü açıldı
- Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Metin: - "Bugün bütün bakanlıkların hedefi dış ticaret açığını kapatmak"

BOLU (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, " Bugün Türkiye 'de bulunan bütün bakanlıkların hedefi dış ticaret açığını kapatmak. Çünkü dış ticaret açığı, cari açığın önemli kısmını teşkil ediyor" dedi.

Bolu Gümrük Müdürlüğü düzenlenen törenle hizmete girdi. Organize Sanayi Bölgesinde müdürlük binasının önünde açılış töreni düzenlendi. Törene, Bolu Valisi Aydın Baruş, Gümrük ve  Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AK Parti Bolu Milletvekilleri Ali Ercoşkun ve Fehmi Küpçü ile daire amirleri katıldı.

Açılış töreninde konuşan Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Metin, Bolu'da 1999 yılında tasarruf gerekçesi ile kapatılan gümrük müdürlüğünü tekrar açmaktan gurur duyduğunu ifade ederek, "Gümrük müdürlüğünün tekrar hizmete açılması, hem Bolu'nun, hem de Türkiye'nin bu süre zarfından nereden nereye geldiğinin en bariz örneği. 1999 yılında tasarruf tedbirleri kapsamında dış ticaret hacminin işlemlerini yapan müdürlük kapandı. Hamdolsun, yine aynı yerde güçlü bir Türkiye'nin güçlü bir hizmet birimi olarak bugün burada hizmet verecek" ifadesini kullandı.

Metin, cari açığın kapatılması adına çok büyük bir çalışma içinde olduklarını da ifade ederek, "Bugün Türkiye'de bulunan bütün bakanlıkların hedefi dış ticaret açığını kapatmak. Çünkü dış ticaret açığı, cari açığın önemli kısmını teşkil ediyor. Dış ticaret açık noktasında da yine Bolu bu farkın kapanmasına hizmet eden bir il. Yaklaşık 400 milyon dolarlık bir dış ticaret fazlası vermekte Bolu. Yani, gönderdiği aldığından fazla ürettiği katma değer daha fazla, o nedenle ben bu katkıyı veren özel sektörün temsilcilerini, oda başkanımızın şahsında tebrik ediyorum" dedi.