Bolu'da "Siber Güvenlik" çalıştayı

Bolu'da "Siber Güvenlik" çalıştayı
Bolu'da "Siber Güvenlik" çalıştayı
- Brocade Türkiye Genel Müdürü Atalay: "Teknoloji şirketi yetkilisi olarak söyleyebilirim ki güvende olmadığımız kesin, birey olarak, devlet olarak ve millet olarak" - Natek Bilişim Direktörü Ekici: "Sosyal medyayı yöneten ve o veri paylaşımını elinde bulunduran firmalar var. O firmaların sistemleri üzerinden bu paylaşımlar yapılıyor. Dolayısıyla siz dışardan bir göz olarak güvenli olduğunuzu düşünebilirsiniz. Bunu izleyen birilerinin olduğu kesin"

BOLU (AA) - Brocade  Türkiye  Genel Müdürü Feyyaz Atalay, "Teknoloji şirketi yetkilisi olarak söyleyebilirim ki güvende olmadığımız kesin, birey olarak, devlet olarak ve millet olarak" dedi. 

Bolu'nun Karacasu beldesinde bir otelde düzenlenen "Siber Güvenlik Çalıştayı"na katılan Brocade Türkiye Genel Müdürü Feyyaz Atalay, basın mensuplarına, dünyanın önemli sim kart üreticisi olan Gemalto firmasının ürettiği sim kartların güvenlik bilgilerinin çalındığını iddia etti.

"Bir hafta kadar önce Belçika kökenli Gemalto firmasının bazı sim kart güvenlik bilgilerinin çalındığına ilişkin bir bilgi çıktı" diyen Atalay, " Haber kaynağı olarak ise Snowden'in yayınladığı Wikileaks belgeleri kaynak olarak gösterildi. Belgelerde yayınlandığı duruma göre Amerika'daki CIA ve İngiltere'den MI-6 firmaya uzaktan sızıp bu sim kartların şifrelerini çalıyorlar. Bu çaldıkları bilgilerle dünyadaki herhangi bir sim karta uzaktan sızıp bunun içindeki bilgileri, telefon görüşmelerini, SMS bilgilerine ulaşıp daha da öteye gideyim dinleme bile yapabilirler" şeklinde konuştu.

Atalay, Gemalto firmasının böyle bir şeyin olmadığına ilişkin bir bilgi paylaştığını vurgulayarak, şunları kaydetti.

"Ama böyle bir şeyin kokusu çıktıktan sonra arkası gelir. Batı dünyasındaki CIA ve MI-6 gibi kurumların yaptığı siber atakların en büyüğüydü. Gemalto'nun Türkiye'de bir sürü müşterisi var. Her üç operatörümüzde Gemalto'nun ürünlerini kullanıyor. Teknoloji şirketi yetkilisi olarak söyleyebilirim ki güvende olmadığımız kesin, birey olarak, devlet olarak ve millet olarak. Ben hala hassas olduğumuzu ve saldırılara açık olduğumuzu söylemek istiyorum. Ben işin politik tarafına girmek istemiyorum ama neler duyduk neler değil mi? Dinlemelerde bir siber saldırı. Ben hala kurumlarımızın doğru yerde olduğunu düşünmüyorum. Türkiye'nin yetişmiş gerekli siber güvenlik uzmanı yok. Yeterince bu işte çalışan yerli üretici yok."

Natek Bilişim Direktörü Fazıl Ekici ise "Özellikle son zamanlarda yaşanan olayların hepsi bilişim sistemleri üzerinden yapılıyor ve yine aydınlatılması bilişim sistemleri üzerinden yapılıyor. Bu da siber güvenliğe olan fokusu da ortaya çıkarttı. Biz de Natek bilişim olarak böyle bir çalıştay düzenlemek istedik. Çalıştayda genel müdür, genel müdür yardımcıları, daire başkanları ve özel sektör katılımcıları var" dedi.

Gelişmiş ülkeler sıralamasına bakıldığında Türkiye'nin 3. grubun içerisinde yer aldığını ifade eden Ekici, "Birinci grubun içerisinde Amerika, Çin ve İngiltere gibi ülkeler var. İkinci grupta da yine Avrupa 'daki büyük ülkeler var. Türkiye kamu hizmetleri ve diğer işlemler noktasında ciddi bir bilgi teknolojileri tüketimi ve bağımlılığı var. Bu konuda da ciddi anlamda bir farkındalığı var. Birçok ülkeden önce tedbir almış durumda. Bu noktada iyi bir konumdayız diyebilirim" değerlendirmesinde bulundu.

Ekici, son zamanlarda Türkiye'de hem devlet politikası noktasında güzel adımların atıldığını hatırlatarak, "Siber güvenlik artık bizim için önemli hale geliyor. Artık Amerika, bilişim sistemleri üzerinden bana bir saldırı yaparsanız bunu ülkeye fiziki bir saldırı olarak kabul ederim dediği bir ortamda, Türkiye'de bu noktada ciddi adımlar atıyor" şeklinde ifade etti.

Sosyal medyada paylaşılan bilgilerin güvenliğinin tartışılır olduğunu söyleyen Ekici, "Sosyal medyayı yöneten ve o veri paylaşımını elinde bulunduran firmalar var. O firmaların sistemleri üzerinden bu paylaşımlar yapılıyor. Dolayısıyla siz dışarıdan bir göz olarak güvenli olduğunuzu düşünebilirsiniz. Bunu izleyen birilerinin olduğu kesin" dedi.