Bolu'daki orman yangını

Bolu'daki orman yangını
Bolu'daki orman yangını
- 20 hektar ormanlık alanın zarar gördüğü yangında soğutma çalışmaları sürüyor

BOLU (AA) - Bolu Orman Bölge Müdürü Yusuf Şahin, Seben ilçesinde çıkan orman yangınında 20 hektar ormanlık alanın yandığını söyledi.

Seben ilçesi Pipaklar mevkisinde 12 Eylül Cumartesi günü henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangınla ilgili AA muhabirine açıklama yapan Şahin, yangının neden çıktığı konusunda yetkililerin geniş çaplı araştırma yaptığını ifade etti.

Şahin, yangına Bolu'nun yanı sıra çevre illerden de yardıma gelindiğini hatırlatarak, "Yangını kontrol altına almak zor oldu. Bölgede etkili olan ve sık sık yön değiştiren rüzgar çalışmamızı zorlaştı. Havadan ve karadan yapılan çalışma sonucunda yangın kontrol altına alınarak söndürüldü. Ekiplerimiz bölgenin tamamen soğutulması için çalışıyor" diye konuştu.

Yangın alanında temizleme çalışmasına hızlı bir şekilde başlandığını belirten Şahin, yanan alana sonbaharda yeni fidanları dikmeye başlayacaklarını söyledi.

Ormana yakın alanlarda ve orman içerisinde yakılan ateşlerle ilgili de vatandaşları uyaran Şahin, "Orman içerisinde piknik ateşi yakmak yasak. Ayrıca havaların sıcak gitmesi nedeniyle otlar kurudu. Ormana yakın alanlarda yakılan ateşler kısa bir süre içerisinde kuruyan otların da yanması ile ormana sıçrayabilmekte. Bu nedenden dolayı ciğerlerimizin yanmaması için ormana yakın alanlarda ateş yakmayalım" dedi.