Büyüttüğü karacayı geri istiyor

Büyüttüğü karacayı geri istiyor
Büyüttüğü karacayı geri istiyor
- Bolu'da bir köylünün ormanda yeni doğmuş halde bularak 2 yıl büyüttüğü karaca, doğal ortamında yaşamasının sağlanması amacıyla elinden alındı

BOLU (AA) - Bolu'nun Mengen ilçesinde, ormanda yeni doğmuş halde bularak 2 yıl boyunca büyüttüğü karaca, Milli Parklar Müdürlüğü yetkililerince doğal ortamında yaşaması amacıyla elinden alınan Nevzat Bayramoğlu, "karacası"nı geri istiyor.

Bayramoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ormanlık alanın yakınlarında 2 yıl önce büyükbaş hayvanlarını otlatırken, arazide yeni doğmuş bir karaca bulduğunu anlatarak, "Anne karacayı köpekler kovalamış. O da yavrusunu bırakıp kaçmak zorunda kalmış. Hayvanlarımla birlikte yavru karacanın annesinin gelmesini uzaktan gözetleyerek bir süre bekledim. Annesi gelmeyince ben de yavru karacayı alarak eve getirdim" diye konuştu.

Karacaya evinde 2 yıldır baktığını ifade eden Bayramoğlu, "Bu süre içinde büyüyen yavru karaca, insanlardan kaçmıyor. Bizimle adeta oyunlar oynuyordu" diye konuştu.

Karacanın ormanlık alana gidip geldiğini ve hem kendisi hem de köy sakinleri tarafından çok sevildiğini kaydeden Bayramoğlu, "Mili parklar yetkilileri geçtiğimiz hafta, doğal ortamından uzak olduğu iddiasıyla karacayı benden alarak, hayvanat bahçesi ruhsatlı bir işletmenin bahçesine yerleştirdi" dedi.

Bayramoğlu, yetkililerin karacayı bağlayarak bir araca koyduklarını iddia ederek, "Götürdükleri yerde ayakları bir gün boyunca bağlı kalmış ve daha sonra çözerek tel bir örgü içine almışlar" iddiasında bulundu.

Eklem romatizması hastası olduğunu belirten Bayramoğlu, şunları söyledi:

"Karaca ile ilgilenirken moralim yerinde olduğundan 2 yıldır rahatsızlık çekmiyordum. Fakat şu anda üzüntüden tekrar rahatsızlandım. Ellerim şişti. Hastalığım tekrar nüfuz etti. Karacaya kendim daha iyi bakacağıma inanıyorum. Zaten benim yanımda iken doğal ortamından uzak değildi. Asıl şimdi doğal ortamından uzak ve tel örgüler içinde. Karacanın bana tekrar veilmesini istiyorum. Karaca hem bana hem de köydeki diğer insanlara çok alışmıştı. Onu bizden koparanlara sesleniyorum: Lütfen onu doğal ortamına geri bırakın."

Bolu Orman ve Su İşleri Müdürlüğü ekipleri de karacanın hayvanat bahçesinde yaklaşık 2 hafta kalacağını, daha sonra doğal ortama alışması için Bakanlığa ait Ankara 'da bulunan hayvan rehabilitasyon merkezine gönderileceğini belirtti. 


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  milli parklar

  ,

  Köy

  ,

  İddia

  ,

  orman

  ,

  Uzak