CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:
- "(Başbakan Davutoğlu'nun genel seçime ilişkin açıklamaları) Başarısız olursanız ayrılırsınız, başka insanlara verirsiniz. Türkiye, insan açısından çok zengin bir ülkedir. Siyasette ahlakı egemen kıldığınız zaman Türkiye'nin çözemeyeceği hiçbir sorunu yoktur"

BOLU (AA) -  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "Ben bir başbakan olarak, 8 Haziran'da ne olacak kaygısını taşımıyorum. Kazanırsam görevime demokratik şartlarda devam edeceğim, kazanmazsam ki düşük ihtimal ama kim kazanmışsa ona devredeceğim, ben de kitaplarımı yazacağım" sözlerine ilişkin, "Başarısız olursanız ayrılırsınız, başka insanlara verirsiniz. Türkiye , insan açısından çok zengin bir ülkedir. Siyasette ahlakı egemen kıldığınız zaman Türkiye'nin çözemeyeceği hiçbir sorunu yoktur" dedi.

Gerede ilçesinde partililer tarafından çiçekler ve hediyelerle karşılanan Kılıçdaroğlu, tabakhane işçileriyle görüştü ve esnafı ziyaret etti.

Ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Başbakan Davutoğlu'nun dün ulusal kanalda katıldığı programda, "Ben bir başbakan olarak, 8 Haziran'da ne olacak kaygısını taşımıyorum. Kazanırsam görevime demokratik şartlarda devam edeceğim, kazanmazsam ki düşük ihtimal ama kim kazanmışsa ona devredeceğim, ben de kitaplarımı yazacağım" sözlerinin hatırlatılması üzerine, bunun gayet doğal olduğunu, siyasete girenlerin başarıyı hedeflemesi, başarısız olmaları halinde de bırakmaları gerektiğini dile getirdi.

Başarı hedefinin sadece siyasette değil, her alanda olması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Başarısız olursanız ayrılırsınız, başka insanlara verirsiniz. Türkiye, insan açısından çok zengin bir ülkedir. Siyasette ahlakı egemen kıldığınız zaman Türkiye'nin çözemeyeceği hiçbir sorunu yoktur. Türkiye'nin temel sorunu siyasette ahlakın olmamasıdır. Ahlakı egemen kılmamız, Türkiye'nin sorunlarına kilitlenmemiz lazım. Boşu boşuna enerjimizi günlük olaylarla kaybetmememiz lazım. Hedefi iyi belirlememiz lazım. 21. yüzyıl Türkiye'sinde artık bilgi toplumundan söz etmemiz lazım. Üniversitelerin bilgi üretmesi, işsizliğin, yoksulluğun olmaması lazım yani bunun Türkiye'de hiç konuşulmaması lazım. Siyasetin gündemi budur, bu olması lazım."

- "Günlük kavgalarla siyaseti bir yere taşıyamayız"

Kılıçdaroğlu, işçilerle görüştüğünü anımsatarak, şunları kaydetti:

"Sigortalı, sigortasız olan var. İnsani koşullar çok az burada. Yeni kurulan bir yer değil burası. Köklü tarihi olan bir yer. Burada insanlar yaşıyor. Kanser vakalarının yaygın olduğu söyleniyor. Hepimiz insanız. Herkes ister işi, aşı olsun, çalışsın. 'Fabrikalar kapansın' diye bir düşüncemiz yok. Fabrikalar açılmalı, işçiler çalışmalı. Sigortalı olmalı işçiler. Yaşama haklarını kullanabilmeliler. Bakın, burası ihracat da yapıyor. Hepimiz daha iyi ihracat, üretim, istihdam olması için çalışmalıyız. Günlük kavgalarla siyaseti bir yere taşıyamayız.

Bundan ülke kaybediyor. Benim asıl hedefim bu. Türkiye'yi doğru dürüst bir yerlere taşımak. Güzel Türkiye'yi inşa etmek." 

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran'ın Mersin'den 4. sıra milletvekili adayı gösterileceği yönündeki haberlere ilişkin Kılıçdaroğlu, "Konuyla ilgili arkadaşlar değerlendirme yapıyor, bakıyor. İl başkanı, milletvekillerimiz orada da oturulup bakılıyor, bakacağız ona. Bu arada sağlık sorunu yaşayan 4. sıra adayımıza da geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz" ifadesini kullandı.

- "Polisler çok zor koşullarda görev yapıyor"

Kılıçdaroğlu, Türk Polis Teşkilatının 170. kuruluş yıl dönümüyle ilgili şunları dile getirdi:

"Polisler çok zor koşullarda görev yapıyor. Sorunları var. Bütün polis arkadaşlara bu vesileyle bir şey söylemek isterim. Çok zor şartlarda görev yapıyorsunuz. Yaşadığınız sıkıntıları çok iyi biliyorum. Nasıl emeklinin sorunlarını çözeceksem, hiç meraklanmayın, sizin de sorunlarınızı çözeceğim." 

Bu arada, Kılıçdaroğlu, tabakhane işçileriyle görüştüğü sırada önünde bulundukları binanın çatısından buz kütlesinin düşmesi, kısa süreli paniğe neden oldu.