Cimnastik Federasyonu, 2015'ten umutlu

Cimnastik Federasyonu, 2015'ten umutlu
Cimnastik Federasyonu, 2015'ten umutlu
- Federasyon Başkanı Çelen: - "2016 Olimpiyatları için artistik cimnastikte erkeklerde ve bayanlarda birer olimpiyat kotası almak en büyük hayalimiz" - "Sahte federasyon ve derneklere yönelik cezai yaptırımlar olacak"

BOLU (AA) - MEHMET EMİN GÜRBÜZ - Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, en büyük hayallerinin 2016 Olimpiyatları'nda artistik cimnastikte erkekler ve bayanlarda birer olimpiyat kotası almaları olduğunu söyledi.

Çelen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2014'ün performans ve madalyalar bakımından gençler kategorisinde istenilen düzeyde, büyükler kategorisinde ise aynı düzeyde olmadığını anlattı.

Büyükler kategorisinde erkek takımının dünyada 43'üncülükten 25'inciliğe yükseldiğine dikkati çeken Çelen, "Bu, bizim adımıza çok büyük başarı. Bu başarıdan çok mutluyuz. Göreve geldiğimizde hedefleri hep büyüttük. Finallerde olmalıyız, madalyalar almalıyız. O potansiyelde sporcularımız var" diye konuştu.

Çelen, gençler kategorisinde Akdeniz Oyunları'nda alınan madalyaların kendilerini sevindirdiğini, 2016 Olimpiyatları için çalışmaların aksamadan devam ettiğini kaydetti.

Olimpiyatlarda iki sporcu kotası hedeflediklerini aktaran Çelen, "2016 Olimpiyatları için artistik cimnastikte erkeklerde ve bayanlarda birer olimpiyat kotası almak en büyük hayalimiz" dedi.

Çelen, aerobik cimnastikte özellikle küçük yaş grubunda Meksika'da düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda 3 madalya alındığını anımsatarak, "Aerobikte önümüzdeki dönemlerde çok ciddi başarılar elde edeceğimizin çok ciddi sinyalleri verildi. Trambolin küçük yaş gruplarında Dünya Kupası'nda yine finallere oynadık" şeklinde konuştu.

Çalışmaların kısa ve uzun vadeli planlarla yürütüldüğünü ifade eden Çelen, "Küçük yaştaki sporcularımız için 10, 15 ve 20 yıllık planlar yaptık. O planlarımız doğru şekilde gidiyor. Cimnastik, sporcu sayısı bakımından 10 kat büyüdü. Bin 700'lerde olan sporcu sayıları 10 binleri aştı. Bana göre 2014 yılında cimnastiğin en büyük devrimi yaşandı. 81 ilde cimnastik antrenörlüğü zorunlu kılındı. Yaklaşık 6 il kaldı, antrenör tespit edemediğimiz. Onları da tamamlamak için çalışıyoruz" bilgisini paylaştı.

- "2015 yılında Cimnastik Ligi başlıyor"

Çelen, Gençlik ve Spor Bakanlığınca birçok ilde cimnastik salonları yapıldığını, inşaatların sürdüğünü, her ilde olimpik salonun bulunmasının kendilerini çok sevindirdiğini anlattı. 

Cimnastik ligi kurulacağına işaret eden Çelen, şunları kaydetti:

"Cimnastik liginin minikler kategorisinde yapılmasının statüsü hazırlandı. 2015 yılında Cimnastik Ligi başlıyor. Bakanlığımız, Anadolu Yıldızlar Ligi'ne cimnastiği de ekledi. Hem bakanlığımız ligin müsabakalarını yapacak hem de federasyonumuz. Bu sayede sporcularımızın daha çok yarışabilme olanağını sağlayacağız. Cimnastik, bana göre en iyi sıçrama yapan federasyonlardan biri oldu. Sporcu sayısı, tesisleşme bakımından iyi noktalara geldi. Yabancı antrenörler getirilerek ülkemizdeki antrenörlerin eğitilmesi sağlandı.

2016 için bir ya da iki hedefimiz var. 2016 Olimpiyatları için artistik cimnastikte erkeklerde ve bayanlarda birer olimpiyat kotası almak en büyük hayalimiz."

Çelen, milli cimnastikçi İbrahim Çolan'ın halkada dünyada ikinci olduğunu kaydederek, bununla gurur duyduklarını söyledi.

Ferhat Arıcan'ın da kendi adına 3 yeni hareket çıkarttığını aktaran Çelen, bu hareketlerin tescillendiği bilgisini paylaştı.

 

  Avrupa , dünya şampiyonasında ve olimpiyatlarda madalya hedeflediklerini belirten Çelen, "2015'te Bakü'de yapılacak Avrupa Oyunları'nda cimnastik olarak madalya bekliyoruz. Bütün branşlarda Avrupa Oyunları yapılıyor. Orada da madalya alırsak cimnastik bence büyük sıçrama yaptığını gösterecek" ifadesini kullandı.

Çelen, 5 derneğin bir araya gelerek federasyon oluşturabildiğine işaret ederek, "Kanarya sevenler derneği gibi. Spor federasyonu değil ama 'pilates federasyonuyuz' diye kurslar açıyor. Onunla ciddi mücadelemiz var. Mücadelenin de sonuçlarını almaya başladık ama hala devam ediyor. Özellikle İzmir'de yapılanmışlar. Bunlarla ilgili savcılıklara suç duyurusunda bulunduk. Bugüne kadar hep savunma yaptık, bundan sonra da atağa geçtik. Sahte federasyon ve derneklere yönelik cezai yaptırımlar olacak" değerlendirmesinde bulundu.