"Çölleşmeyle Mücadele Konferansı" hazırlık çalıştayı

"Çölleşmeyle Mücadele Konferansı" hazırlık çalıştayı
"Çölleşmeyle Mücadele Konferansı" hazırlık çalıştayı
- Türkiye'nin ev sahipliğinde yapılacak ilk Uluslararası Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı'nın hazırlık çalıştayı Bolu'da yapıldı - ÇEM Genel Müdürü Avcı: - "Konferans insan kaynaklarımızın yetişmesine büyük fırsat verecek. Aynı zamanda Türkiye'nin dünya üzerindeki görünümünün artmasını sağlayacak"

BOLU (AA) -  Türkiye 'nin ev sahipliğinde yapılacak ilk Uluslararası Birleşmiş Milletler (BM) Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı'nın (UNCCD COP12) hazırlık çalıştayı Bolu'da yapıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, 12-23 Ekim 2015 tarihleri arasında  Ankara 'da gerçekleştirilecek UNCCD COP12 için hazırlıkların devam ettiği, bu kapsamda Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürlüğü ev sahipliğinde hazırlık çalıştayının Bolu'da yapıldığı belirtildi.

Açıklamaya göre, çalıştaya, ÇEM Genel Müdürü Hanifi Avcı, Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Ümit Bingöl, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Hayrettin Yıldırım, Bolu Orman Bölge Müdürü Yusuf Şahin, Öz Orman- İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Çınar, kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile akademisyenler katıldı.

ÇEM Genel Müdürü Avcı, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, Ankara'nın böylesine büyük çaplı bir konferansa ilk defa ev sahipliği yaptığını, bunun sorumluluklarının ve avantajlarının olduğunu, avantajlardan en iyi şekilde yararlanacaklarını ifade etti.

Konferansın ülkenin insan kaynaklarının yetişmesine büyük fırsat vereceğini belirten Avcı, şunları kaydetti:

"Aynı zamanda Türkiye'nin dünya üzerindeki görünümünün artmasını sağlayacak. Ayrıca yaptığımız çalışmaları, ülkemizdeki iyi uygulamaları ve projeleri yaklaşık iki hafta boyunca tanıtacağız. Konferans, Türkiye'nin uluslararası platformlarda daha çok söz sahibi olması ve bu kuruluşlarda karar almadaki ağırlığının artmasına katkı sağlayacak. İnsan kaynaklarımızın da bundan sonra BM gibi kuruluşlarda görev almaları için iyi iletişimin başlangıcı ve sebebi olacak. Öte yandan ülkemizin müzakerelerde görüşlerinin uluslararası arenada daha aktif ve söz sahibi olması açısından da büyük avantajlar sağlayacak. UNCCD COP 12'de, sözleşmeye taraf 195 ülkeden yaklaşık 10 bin katılımcı bekliyoruz. Bu kadar yüksek katılımlı bir BM Sözleşmesi Konferansı, ülkemizde ilk defa düzenlenecek."

Toplantı neticesinde Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünya ülkelerinde su ve gıda güvenliğini tehlikeye sokan arazi bozulumunun azaltılması ve bu arazilerin ıslahı için bağlayıcı kararlar alınması bekleniyor. Konferans sonrası, UNCCD COP 12'nin dönem başkanlığı 2 yıl süre ile Türkiye tarafından yürütülecek.