Diyarbakır'da asılan afişe tepki

Diyarbakır'da asılan afişe tepki
Diyarbakır'da asılan afişe tepki
- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Üstün: - "Bu yaptıkları hem Türkiye'de yaşayan Müslümanlara, hem de o bölgede haklarını savunduklarını iddia ettikleri insanların da bir hakarettir. Onların fikirlerini ve inanç dünyalarına bir hakarettir" -"Peygamberimiz, Türkiye'de 78 milyonun ortak değeridir. Herkes buna saygı gösterir. Bir Rum da Ermeni de Hristiyan da saygı gösterir. Bunların ise en ufak bir saygısının olmadığını bu son afişte de görüyoruz"

BOLU (AA) -  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, Diyarbakır'da DBP'li Yenişehir Belediyesinin, çocuk gelinlere dikkati çekmek için bilboardlara astığı afişte, Danimarkalı bir karikatüristin "Hazreti Muhammed'e hakaret içeren" çizimini kullanmasını ilişkin, "Bu yaptıkları hem Türkiye 'de yaşayan Müslümanlara, hem de o bölgede haklarını savunduklarını iddia ettikleri insanlara da bir hakarettir. Onların fikirlerini ve inanç dünyalarına bir hakarettir" dedi.

Üstün, seçim çalışmaları için geldiği Bolu'da AA muhabirine, çocuk gelinlerle ilgili olarak Türkiye'de neredeyse yapılmadık çalışmanın kalmadığını, bu konuda da bir bilincin oluştuğunu söyledi.

Ortada bir konu yokken "çocuk gelinleri işliyorum" diye Hazreti Muhammed'e hakaret edildiğini belirten Üstün, "Hele hele bu karikatür zaten meşhurdu. Bütün İslam dünyası bu karikatüre tepki gösterdi. Bu karikatürün hedef aldığı kişinin de sevgili peygamberimiz olduğunu herkes biliyordu. Karikatürü alıp, afişlerde kullanılması, derdin çocuk gelinler olmadığı,  asıl hedefte olan unsurun Hazreti Peygamberimizin olduğu çok açıktır" diye konuştu.

Üstün, HDP'lilerin çok yönlü ve çok yüzlü bir siyaset yürüttüğünü vurgulayarak şöyle devam etti:

"Batıda farklı, doğuda farklı konuşmakta, Avrupa 'da farklı bir siyaset yürütmekteler. Batı'da da sanki son derece demokratik bir siyaset yürüttüklerini söylemekteler.  Doğu'ya geldiklerinde hiçbir fikre saygıları yok. Hiçbir fikre de yaşam hakkı tanımıyorlar. 'Ya sev, ya terk et. Ya bizdensin, ya öl' mantığını güdüyorlar. Doğu'da yaşayan insanlar muhafazakar bir tabana sahip. Bu tabanı yıllardan beri değiştirmek için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Bu son nokta artık, yaptıkları afiş meselesi tam da bu meseleye tüy dikmek gibi bir durum. Ne kadar kendilerini gizlerlerse gizlesinler sonunda bir yerlerde hata yapıyorlar."

- "Bu durum örtbas edilemez"

Doğu'da yaşayan vatandaşların da "yeter artık" dediğini anlatan Üstün, "Bu yaptıkları hem Türkiye'de yaşayan Müslümanlara, hem de o bölgede haklarını savunduklarını iddia ettikleri insanlara da bir hakarettir. Onların fikirlerini ve inanç dünyalarına bir hakarettir" ifadesini kullandı.

Üstün, bu durumun örtbas edilemeyeceğini belirterek, "Bunu bakın 7 Haziran'da da başka bir afişle yaptılar. Musluklardan kan akıttılar. 'Ya bizdensiniz ya da biz sizin kanınızı akıtırız' demişlerdi. İnsanlar saf değil, her şeyi biliyorlar. Muhafazakar tabana hakaret ediliyor. 'Sizi burada barındırmayacağız, sizin değerlerinizi yaşatmayacağız, değerlerinizle gerekirse alay ederiz' noktasında böyle bir afiş hazırlamışlar. Böyle bir mesaj veriyorlar ama bu mesaj tutmaz" değerlendirmesinde bulundu.

- "Kendisi gibi düşünmeyen herkesi yok etmek istiyorlar"

HDP'nin bu siyasi tarzından vazgeçmesi gerektiğini dile getiren Üstün, şunları kaydetti:

 "Milli değerlere, bu milletin baş tacı ettiği değerlere her noktada, her fırsatta saldırıyorlar. Bu da güzel bir örneğidir. HDP'yi halkımız daha iyi tanımaya başladı. Kendinden olmayan, kendisi gibi düşünmeyen herkesi yok etmek istiyorlar. Bunlar 'halkların haklarına sahip çıkıyoruz' diyorlar ama halkların dini duygularıyla alay ediyorlar. Peygamberimiz, Türkiye'de 78 milyonun ortak değeridir. Herkes buna saygı gösterir. Bir Rum da Ermeni de  Hristiyan da  saygı gösterir. Bunların ise en ufak bir saygısının olmadığını bu son afişte de görüyoruz. Saygıları varsa çıksınlar, adam gibi bir açıklama yapsınlar. Desinler ki  'bu işi yapanlar yanlış yapmıştır,  öncelikle biz, Türkiye'de yaşayan Müslümanlardan tüm dünyadaki İslam aleminden özür diliyoruz, yanlış bir hareketti' desinler. O zaman inandırıcılıklarını görelim. Bu yanlış yoldan lütfen vazgeçsinler."