Düzce depreminin 16. yılı

Düzce depreminin 16. yılı
Düzce depreminin 16. yılı
- Bolu Valisi Baruş: - "Vatandaşlarımızdan ricamız, belediyelerimizin yapmış olduğu bu kentsel dönüşüm projelerine gerekli desteği versinler. Risk taşıyan binalarını bir an önce yenilesinler ki 16 yıl önce kaybettiğimiz kardeşlerimizin acısını tekrar yaşamayalım" - Bolu Belediye Başkanı Yılmaz: - "Vatandaşlarımız, kendilerini, evlatlarını, sevdiklerini düşünüyorsa deprem öncesi yapılan binaları mutlaka testten geçirmeli. Yaşayacağımız olası deprem felaketlerinden sağ çıkmamız şu an verilecek kararlara bağlı"

BOLU (AA) - Bolu Valisi Aydın Baruş, vatandaşlara, belediyelerin kentsel dönüşüm projelerine destek vermeleri çağrısında bulunarak "Risk taşıyan binalarını bir an önce yenilesinler ki 16 yıl önce kaybettiğimiz kardeşlerimizin acısını tekrar yaşamayalım" dedi.

Düzce depreminde hayatını kaybeden 48 kişinin anısına açılan Yaşamkent Mahallesi'ndeki "Deprem Müzesini" ziyaret eden Baruş, 16 yıl önce ülkenin çok büyük iki deprem yaşadığını, binlerce kişinin hayatını kaybettiğini, 10 binlerce vatandaşın da yaralandığını anımsattı.

Baruş, 12 Kasım depreminde Bolu'da 48 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, "Çok şükür ki diğer illere nazaran ilimizdeki can kaybı fazla değildi. Maddi hasar anlamında çok ciddi hasarlar oluştu binalarımızda, özellikle çok katlı binalarda. Devletimizin de yardımları ve sivil toplum kuruluşlarının el birliğiyle vatandaşlarımızın acıları hafifletildi. Süratli bir şekilde mağduriyetler giderildi" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin güçlü bir devlet olduğuna dikkati çeken Baruş, "Yaşanan acıları kısa bir süre içerisinde telafi edebiliriz. Eksikleri yerine getirebiliriz ama can kayıplarının acısı hala yüreğimizde, bunlar devam ediyor" ifadesini kullandı.

Baruş, bu acıları tekrar yaşamamak için tüm vatandaşların duyarlı hareket etmesini istedi.

Depremlerden sonra devletin, risk taşıyan binaların sağlıklı yapıya kavuşturulması için düzenlemeler yaptığını anımsatan Baruş, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi yasa çıkarttı. Bu kapsamda kentsel dönüşüm projeleri hazırlanıyor ve hazırlanmakta. Belediyelerimiz bu işe öncülük ediyor. Vatandaşlarımızdan ricamız, belediyelerimizin yapmış olduğu bu kentsel dönüşüm projelerine gerekli desteği versinler. Risk taşıyan binalarını bir an önce yenilesinler ki 16 yıl önce kaybettiğimiz kardeşlerimizin acısını tekrar yaşamayalım, tekrar toplumumuz üzüntüye boğulmasın, gelecek nesillerimiz kendini güvende hissetsin."

-"Herkes üzerine düşeni yapmalı"

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz da yayımladığı mesajda, ülkenin deprem kuşağında bulunduğu gerçeğiyle hareket edilerek gerekli önlemlerin alınmasının önemine işaret etti.

Herkesin üzerine düşeni ertelemeden yapması gerektiğini belirten Yılmaz, "Vatandaşlarımız, kendilerini, evlatlarını, sevdiklerini düşünüyorsa deprem öncesi yapılan binaları mutlaka testten geçirmeli. Yaşayacağımız olası deprem felaketlerinden sağ çıkmamız şu an verilecek kararlara bağlı" değerlendirmesinde bulundu.

Yılmaz, 16 yıl önce yaşanan felaketten duyduğu üzüntüyü ifade ederek bu konuda vatandaştan özel sektör ve kamu kuruluşlarına kadar herkese çok büyük sorumluluk düştüğünü kaydetti.

Yapılan binaların standartlara uygun olmasının hayati önem taşıdığına dikkati çeken Yılmaz, "16 yıl önce 12 Kasım 1999'da meydana gelen ve Bolu'da 48 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine, 353 vatandaşımızın da yaralanmasına neden olan Düzce depremi, ülkemizin yaşadığı en acı felaketlerden biri olarak tarihteki yerini almıştır" ifadesini kullandı.