Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
- "Bin yıl bu izi silemeyeceksiniz diye 97-98 yılında vesayet koyanlar şu anda hep beraber demokrasiye, sandığa gitmekle birlikte hazırlıklarını yapıyorlar" - "Devlet nasıl yönetilir, vesayetler nasıl kaldırılır, özgürlükler nasıl getirilir. Bunu dünyaya göstermedik mi?"

BOLU (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Bin yıl bu izi silemeyeceksiniz diye 97-98 yılında vesayet koyanlar şu anda hep beraber demokrasiye, sandığa gitmekle birlikte hazırlıklarını yapıyorlar" dedi.

Bakan Yıldız, Bolu'nun Dörtdivan ilçesine gelerek Belediye Başkanı Hasan Uzunoğlu'nu makamında ziyaret etti. Yıldız, ziyaretin ardından belediye önünde toplanan ilçe sakinlerine seslendi. 

Türkiye 'de yaklaşık bir ay içinde seçim olacağını hatırlatan Yıldız, "Türkiye'nin geleceğine istikbaline ve istikrarına konacak katkılar burada belli olacak. 13 yıldan beri hizmet veriyoruz. Çok işler yaptık, bunlar gerekliydi. Ama yeterli değil. Daha fazlasını yapmamız lazım. Yapacak çok fazla var. Hiçbirimiz bulunduğumuz yere yalnızca bulunduğumuz zamana değil. Aynı zamanda kendimizden daha çok sevdiğimiz çocuklara, gençlerimize, torunlarımıza daha güzel bir Türkiye bırakmak açısından koşturacağız" diye konuştu.

 Yıldız, Dörtdivan ve Yeniçağa ilçelerine gelecek dönemde doğalgaz geleceğini ifade ederek, şöyle devam etti:

"Burada iki tane dağıtım şirketinin de yapabileceği Yeniçağa ile beraber bu hizmet ağına katabileceğimiz bir yapıyı, hamdolsun, oluşturuyoruz. Malum Türkiye'de bazı yargı kararları oluyor. Tabii ki yargı kararlarına da saygımız sonsuz. Danıştay'ın aldığı bir karardan dolayı biraz gecikti. Şimdi onunla alakalı bir yönetmelik değişikliği yapılıyor. Ve Bolu'nun, Gerede'nin, Dörtdivan'ın ve Yeniçağa'nın hep beraber tarifesini oluşturacağı bir yapıyla beraber inşallah buraya doğalgazı getirmiş olacağız." 

AK Parti'nin ilk göreve geldiğinde bazı kesimlerin kendilerine, "Siz devlet işinden anlamazsınız. Asfaltları düzenleyin, kaldırım taşlarını da iyi döşeyin. Çayır çimene de bakarsanız siz bu işi güzel yapmış olursunuz" dediklerini anlatan Yıldız, "Biz de dedik ki, 'Devlet işini kim yapacak?'. 'Siz devlet işlerine karışmayın' dediler. Bizi bir şeye benzetmemiş olabilirsiniz. Ayağımızı yalın ayak başımızı kabak görmüş olabilirsiniz. İki tane belediyede, 3 tane şirkette başarılı olmakla bu işler olmaz diyebilirsiniz. Ama bunu biz bütün dünyaya göstermedik mi? Devlet nasıl yönetilir, vesayetler nasıl kaldırılır, özgürlükler nasıl getirilir. Bunu dünyaya göstermedik mi? Bir anne Kürtçe biliyor, Türkçe bilmiyor diye kendi öz oğluyla askerde konuşamadığı dönemden geliyoruz. Bunlar babalarımızın, dedelerimizin zamanında değil bundan 12 yıl önce oluyordu" diye konuştu.

Yıldız, başörtülü kadınların imam hatip lisesine, ilahiyat fakültesine giremediğini anımsatarak, "Bin yıl bu izi silemeyeceksiniz diye 97-98 yılında vesayet koyanlar şu anda hep beraber demokrasiye sandığa gitmekle birlikte hazırlıklarını yapıyorlar. Bizler ülkemiz ve vatandaşımız için her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız. Bunun yalnızca bir parti davası olmadığını biliyoruz. Ama AK Parti bu gerçeği en fazla anlamış olarak sizlere bu hizmeti götürüyor" dedi.

Dörtdivan'daki ziyaretlerinin ardından karayoluyla Yeniçağa ilçesine geçen Yıldız'ı belediye meydanında Yeniçağa Belediye Başkanı Recai Çağlar ile partililer karşıladı.

Belediye meydanında toplanan vatandaşlara hitap eden Bakan Yıldız, "İstikrar zor elde edilen ama kolay elden giden bir kavram ve yapıdır" dedi.

Yıldız, "Bu ara çok fazla konuşan var. Ama onlar konuşur AK Parti yapar. Bizler konuştuğumuzu yapan, yaptığımızı da her zaman anlatan ve bununla da iftihar eden insanlarız. 12 yıldan bu yana Türkiye'nin dört bir yanına Edirne'den Kars'a, Sinop'tan Hatay'a varıncaya kadar hizmetlerimizi götürüyoruz" ifadelerini kullandı.

- "Alım gücü Türkiye büyüdükçe daha da artıyor"

Bakan Yıldız, 2002 yılında yapılan bir ankette, "Eğer elimde fırsat olursa ben bu ülkeden ayrılmak istiyorum" diyenlerin oranının yüzde 65'ler civarında olduğunu anımsatarak, "Biz sizlerin oylarıyla ve destekleriyle ve gönlüyle beraber iktidara geldiğimizde her şeyi açık ve dürüst olarak söyledik. Her şeyi net olarak konuştuk. Enkaz edebiyatı yapmadık. 'Ülke şöyle kötüdür, böyle kötüdür' demedik. Ama unutulmasına da tabii ki müsaade etmezdik. Ve yaptığımız hizmetlerle daima geleceğe, ülkenin büyümesine ve Türkiye'nin ilerlemesine katkı koymaya çalıştık. Türkiye tam 3 katına çıktı" diye konuştu.

Bir vatandaşın geçen günlerde kendisine, "Türkiye 3 katına çıktı da benim cebime ne oldu?" diye sorduğunu anlatan Yıldız, şunları kaydetti:

"Asgari ücretlimizin dahi alım gücü en az 2 katına, bir kısım kalemlerde de 3 katına çıktı. Geçen gün esnaflarımızı dolaşıyoruz. Bir beyaz eşya göstererek 'Fiyatı ne kadar' dedim. Bana dedi ki, 'siz iktidar olduğunuzdaki fiyatın aynısı'. Bir perdeciyle konuşuyorum, 'Nasıl karlarınız?' 'Kar hadlerimiz makul seviyelerde ama fiyatlarımız daha da geriye düştü' dedi. Bir asgari ücretli kardeşimin kullandığı elektrik, 12 yıl önce 100 kilovat saat ise şimdi 200 kilovat saat. Doğalgazı eğer 100 metreküp kullanıyorduysa şimdi aynı asgari ücretli 200 metreküp kullanabiliyor. Her birimizin alım gücü Türkiye büyüdükçe, zenginledikçe ilerledikçe daha da artıyor."

Yıldız, Merkez Cami'de namaz kıldıktan sonra Bolu'ya geçerek, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ı makamında ziyaret etti. 

Yılmaz'dan Bolu ile ilgili bilgi alan Bakan Yıldız, belediye başkanının Bolu'yla ilgili isteklerini dinledi.