Güneş enerjisi sistemiyle suya para ödemiyorlar

Güneş enerjisi sistemiyle suya para ödemiyorlar
Güneş enerjisi sistemiyle suya para ödemiyorlar
- Bolu'da İl Özel İdaresi ve Köylere Hizmet Götürme Birliğince yürütülen çalışma kapsamında Göynük ilçesine bağlı Gökçesaray köyünde su ihtiyacı, güneş enerjili sistemle karşılanıyor - Göynük Kaymakamı Aslan: - "Kaymakamlık olarak burada yapılan güneş enerjisi sistemini zaman içindeki performansına göre diğer köylerde de uygulamayı düşünüyoruz"

BOLU (AA) - Bolu'nun Göynük ilçesine bağlı Gökçesaray köyü sakinleri, köylerine kurulan güneş enerji sistemi sayesinde içme suyunu ücretsiz kullanıyor.

İl Özel İdaresi ile Göynük Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından, daha önceden içme suyu hattı bulunmayan Gökçesaray köyüne su getirildi. Köyün girişinde bulunan bir arazide yapılan kazı sonucunda içme suyuna kavuşan köy için, 30 ton su kapasiteli bir su deposu yapıldı.

Kuyudan çıkan suyun depoya, oradan da evlere götürülmesi için bir de artezyen pompası alınarak kuyunun başına yerleştirildi fakat artezyen pompasının çalışması ve evlere su gitmesi için elektrik ihtiyacı doğdu.  Bunun üzerine Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından köye, 4,5 kilowatlık bir güneş enerjisi sistemi kuruldu.

Kurulan güneş enerjisi sistemiyle köylüler evlerine gelen suyun sondajdan şebekeye aktarılması nedeniyle ortaya çıkan elektrik masrafından da kurtulmuş oldu.

Göynük Kaymakamı Ahmet Oğuz Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gökçesaray köyünde eskiden köylülerin içme ve kullanma suyu ihtiyaçlarını kazdıkları kuyulardan ve köy meydanında bulunan çeşmeden sağladığını anlattı.

Projeyle daha iyi şartlarda içme suyu hizmeti sunulmaya çalışıldığını kaydeden Aslan, "Köyün içme suyunun daha iyi şartlarda içilebilmesi hizmetini sunmaya çalışıyoruz. Kaymakamlık olarak burada yapılan güneş enerjisi sistemini zaman içindeki performansına göre diğer köylerde de uygulamayı düşünüyoruz" diye konuştu.

Projenin ihalesini alarak yapan yenilenebilir enerji uzmanı ve elektrik mühendisi Mustafa Uğur Şimşek de yapılan araştırma ve etüt çalışmalarının ardından köye 4,5 kilowatlık bir güneş enerji santrali kurduklarını ifade etti.

Şimşek, kurulan santral sayesinde köylülere içme suyu sağladıklarını belirterek, "Şu anda köyün 30 tonluk içme suyu deposu tamamen güneş enerjisi sayesinde dolup köye içme suyu sağlıyor. 30 tonluk depoda şu anda 14 haneli köyün bütün kullanma ve içme suyu gereksinimi karşılanmakta" dedi.

Bu sistem kurulmadan önce köylülerin içme suyunu kendi imkanlarıyla kazdıkları kuyulardan temin ettiklerini anlatan Şimşek, artık köylülerin evlerine kadar getirilen suyu herhangi bir ücret ödemeden kullanabildiklerini belirtti.

Normal şartlarda, bu şekilde bir kuyu ve artezyen pompasının kullanıldığı köylerde yaşayanların çok ciddi elektrik faturaları ödediğini kaydeden Şimşek, "Bu işin en önemli noktası aslında burası. Çünkü köylerdeki en büyük sıkıntı genelde su çıkartmak ve evlere basmak için kullanılan artezyen pompalarının elektrik faturaları köylüden tahsil ediliyor ama bu sistemle beraber herhangi bir ücret ödemelerine gerek kalmadan sadece ilk yatırım maliyeti ile beraber sistem çalıştırılıyor" şeklinde konuştu.

Köy muhtarı Sezai Arga ise köylerinde bu sistem kurulmadan önce evlerde içme suyu bulunmadığına değinerek, şimdi Köylere Hizmet Götürme Birliği ve İl Özel İdaresinin yaptırdığı güneş enerji santraliyle evlerine içme suyunun gitmeye başladığını dile getirdi.

Arga, "Bu sistemin ilk meyvesini biz yedik. Umarım bütün köylerimiz bundan faydalanır" temennisinde bulundu.