"Hafızlık Mezuniyeti Merasimi ve Ekrem Doğanay Hocaefendiyi Anma Günü"

"Hafızlık Mezuniyeti Merasimi ve Ekrem Doğanay Hocaefendiyi Anma Günü"
"Hafızlık Mezuniyeti Merasimi ve Ekrem Doğanay Hocaefendiyi Anma Günü"
- Eski Başbakan Yardımcısı İşler: -"Yakın tarihe baktığımızda ne zaman bir darbe olsa Kur'an eğitimine darbe yapıldığını gördük. İşte 12 Eylül Darbesi, 60 darbesi, 12 Mart Muhtırası, 28 Şubat kararları yaşandı. Hepsine baktığımızda amaç Kur'an-ı baltalamak olmuştur. İmam hatipleri kapatmak olmuştur"

BOLU (AA) - Bolu'nun Yeniçağa ilçesinde "Hafızlık Mezuniyet Merasimi ve Ekrem Doğanay Hocaefendiyi Anma Günü" yapıldı.

Yeniçağa Kuş Cenneti Mesire Alanında gerçekleşen törene, eski başbakan yardımcılarından Emrullah İşler, Bolu Valisi Aydın Baruş, Düzce Valisi Ali Fidan, AK  Parti  Bolu milletvekilleri Ali Erçoşkun ve Fehmi Küpçü, Yeniçağa Kaymakamı Kenan Erenoğlu, Yeniçağa Belediye Başkanı Recayi Çağlar, Anfa Genel Müdürü Ramazan Arslan ve davetliler katıldı.

Törende konuşan eski İşler, Türk milletinin mayasının Kur'an-ı Kerim'le yoğurulduğunu belirterek, "Yakın tarihe baktığımızda ne zaman bir darbe olsa Kur'an eğitimine darbe yapıldığını gördük. İşte 12 Eylül darbesi, 60 darbesi, 12 Mart Muhtırası, 28 Şubat kararları yaşandı. Hepsine baktığımızda amaç Kuran'ı baltalamak olmuştur. İmam hatipleri kapatmak olmuştur" şeklinde konuştu.

Türk milletinin yapılan baskıların üzerine giderek imam hatipleri yeniden canlandırdığını ve Kur'an kurslarını yeniden açtığını anlatan İşler, "Hocalarımızın ifade ettiği gibi, 100 binlerce hafızımız bulunmakta. Artık ilkokullarda Kur'an-ı Kerim seçmeli ders haline geldi. Bundan dolayı ne kadar şükretsek azdır. İçinde yaşadığımız dönemin kıymetini bilmek durumundayız. Eğer bilemezsek ve bugünlere şükretmezsek elimizden kayar gider" ifadesini kullandı.

İşler, konuşmasında, hafız olan gençlere de seslenerek, şunları söyledi:

"Sevgili hafız kardeşlerim var. Anne ve babalarını tebrik ediyorum ama sevgili kardeşlerime şunu ifade etmek istiyorum. Kuran'ı ezberlemek son derece önemli. Aynı zamanda onu anlamak, onu yaşamak ondan daha önemli. Dolayısıyla hafız kardeşlerim muhakkak ve muhakkak çok iyi Arapça öğreneceksiniz. Çünkü okuduğunuz her ayeti kendiniz zorlamadan yaşayacak, yaşatacak ve anlatacaksınız. Dolayasıyla böyle bir mutluluğa, böyle bir bahtiyarlığa erdiniz. Bunu Kur'an-ı Kerim'i  anlayarak da taçlandırmanız lazım."

Törende, mezun olan 15 hafıza protokol tarafından mezuniyet belgeleri ile çeşitli hediyeler takdim edildi.