Kış sporları 48 kente yayılacak

Kış sporları 48 kente yayılacak
Kış sporları 48 kente yayılacak
- Kayak Federasyonu Başkanı Yarar: "Kış turizmi ve sporlarının yapılacağı il sayısını 48'e çıkarttığımız zaman Türkiye'yi sürekli dünyada ilk 5'te göreceğiz"

BOLU (AA) - MEHMET EMİN GÜRBÜZ - Kayak Federasyonu Başkanı Erol Mehmet Yarar, Türkiye 'de kış turizmi ve sporlarının yapılacağı 48 il tespit ettiklerini belirterek, "Kış turizmi ve sporlarının yapılacağı il sayısını 48'e çıkarttığımız zaman Türkiye'yi sürekli dünyada ilk 5'te göreceğiz" dedi.

Yarar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 8 ay önce federasyon başkanı olduğunu anımsatarak, göreve gelir gelmez birçok hedef belirlediklerini söyledi.

Ülkedeki kış dönemi ve nüfus yapısı incelendiğinde Türkiye'nin dünyada ilk beşte olması gerektiğine dikkati çeken Yarar, fakat uluslararası arenada henüz madalya sahibi olamadıklarını belirtti.

Yarar, bunun için altyapının önemli olduğunu bu nedenle de gençlerin kayak sporuna teşvik edilmesi ve altyapının sürekli desteklenmesi gerektiğini bildirerek, şöyle konuştu:

"Türkiye'de kış sporları nerede yapılabilir, bunun araştırmasını yaptık. Araştırma sonunda Türkiye'de kış turizminin ve kış sporlarının yapılacağı 48 il tespit ettik. Şu anda bu sporun yapıldığı şehir sayısı çok az. Halbuki Türkiye'nin yarısından fazlasında bunu yapmak mümkün. Bu anlamda devletin, federasyonun, üniversitelerin, okulların ve kulüplerin iş birliği yapması gerekiyor. Kış turizmi ve sporlarının yapılacağı il sayısını 48'e çıkarttığımız zaman Türkiye'yi sürekli dünyada ilk 5'te göreceğiz."

Dünyada kış sporlarında önde gelen Slovenya'nın toplam nüfusunun 2,5 milyon olduğunu anlatan Yarar, "Bizde okul çağında 17 milyon çocuk ve genç var. Bunlara baktığımız zaman çok çalışmamız lazım. Şu andaki sayılarla yetinmememiz ve sporcu sayısını artırmamız lazım" ifadelerini kullandı.

Yarar, Snowboard Dünya Kupası'nın bir ayağını  İstanbul 'a aldıklarını ve organizasyon için 420 ton suni kar yaptıklarını vurgulayarak, "Türkiye, ilk defa dünyayı şaşırtan organizasyon yaptı. On binlerin üzerinde insan bu etkinliği seyretmeye geldi. Bu etkinliği dünyaya yayımladık. Biz burada, tüm dünyaya 'Türkiye, İstanbul'da bile kar yağdırıyorsa bizim diğer ufuklarımızı düşünün' mesajını verdik" değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa Kupası'nın şubatta Kayseri'de yapılacağını hatırlatan Yarar, hedeflerinin gelecek yıl Avrupa ve Dünya Kupası yarışlarına da ev sahipliği yapmak olduğunu sözlerine ekledi.