Kış sporları değerlendirme toplantısı

Kış sporları değerlendirme toplantısı
Kış sporları değerlendirme toplantısı
- Spor Genel Müdür Yardımcısı Altunsoy: - "Hedefimiz, Türkiye'yi kış sporlarında en iyi noktaya getirmek. Buna paralel olarak sporcu sayısı da artacak"

BOLU (AA) - Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdür Yardımcısı Ömer Altunsoy, Türkiye'yi kış sporlarında en iyi noktaya getirmek istediklerini, projelerle sporcu sayısını ve kaliteyi arttıracaklarını ifade etti.   

Bolu'nun Karacasu beldesinde bir otelde gerçekleştirilen, kış sporları değerlendirme toplantısına katılan Altunsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kış sporlarında faaliyet gösteren illerin temel sorunlarını görüşmek için bu organizasyonu planladıklarını söyledi.

Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri (TOHM) Projesi'nin, hükümet programına alındığını anımsatan Altunsoy, planlanan spor tesisleriyle, kış sporlarının yapıldığı il sayısının artacağını belirtti. 

Kış sporlarında Türkiye'nin iyi bir yerde olmadığına dikkati çeken Altunsoy, Erzurum gibi tesisleşmenin tamamlandığı illerin bulunduğunu fakat her ilin aynı seviyede olmadığını kaydetti. 

İllerdeki branş sayısını arttırmak için de çalışma yaptıklarını anlatan Altunsoy, "Bu toplantılar sonunda, yaptığımız analizler neticesinde TOHM kuracağımız illeri belirleyip bakanlığa sunacağız. Daha sonra da yol haritamızı çizip olimpiyat hedefi ile çalışmalarımıza başlayacağız" ifadelerini kullandı. 

Türkiye'de kış sporları ile kış turizminin aynı tesislerde yapıldığını vurgulayan Altunsoy, bu tesisleri sportif yönden geliştirmek için çalışacaklarını dile getirdi. 

 

- "Sporcu sayısı artacak"

 

Kış sporları açısından Türkiye'nin fiziki olarak uygun olduğuna değinen Altunsoy, şunları kaydetti:

"Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu taraflarında ve Karadeniz taraflarında kış sporlarına çok uygun alanlar var. Aslında fiziki olarak Türkiye buna hazır bir ülke ancak bu iyi organizasyon, iyi bir çalışma ile olabilir. Erzurum tesisleşmesini tamamladı. Faaliyet kısmının belirli bir seviyeye gelmesi gerekiyor. Hedefimiz, Türkiye'yi kış sporlarında en iyi noktaya getirmek. Buna paralel olarak sporcu sayısı da artacak. Hem sporu yaygınlaştıracağız hem de kaliteyi arttıracağız."

Toplantıda, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürleri ile kış sporları yetkilileri yer aldı.