Mudurnu'daki gerginlik

Mudurnu'daki gerginlik
Mudurnu'daki gerginlik
- Taşkesti beldesinde bir inşaatta çalışan işçilerle belde sakinleri arasında yaşanan olayları yatıştıran şehit babası Temel: - "Ben bir şehit babası olarak, kişisel düşüncemi yansıttım. Askerimizin, polisimizin büyük bir özveri ve çabası ile bu olay yatıştırıldı"

BOLU (AA) - Siirt'in Eruh ilçesinde 6 yıl önce bölücü terör örgütü  PKK mensuplarıyla girilen çatışmada şehit düşen Jandarma Komando Er Emrah Temel'in babası Ahmet Temel, Mudurnu'daki gerginliğe ilişkin, bir şehit babası olarak kişisel düşüncesini yansıttığını belirterek, "Askerimizin, polisimizin büyük bir özveri ve çabası ile bu olay yatıştırıldı" dedi.

Mudurnu'nun Taşkesti beldesinde işçilerle belde sakinleri arasında yaşanan olayları yaptığı konuşmayla yatıştıran Temel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, haber alır almaz olay yerine gittiğini ifade etti.

Olay yerine gittiklerinde yoğun bir kalabalıkla karşı karşıya kaldıklarını anlatan Temel, " Güvenlik güçlerinden aldığımız bilgiye göre, toplumu galeyana getiren bilgilerin yanlış olduğunu öğrendik. Vatandaşları orada sağduyuya çağırdık. Biz devletimize, güvenlik güçlerimize, askerimize, polisimize inandık. Gördük ki hakikaten öyle bir şey olmamış. Burada bir düzmece oyun oynandığını anladık. Biz de vali beyle çıkarak bunu halka izah ettik ve anlattık" diye konuştu.

Temel, oğlu şehit olduktan sonra geçen 6 yıllık süre içinde yaşanan olayları inceleyerek belli bir deneyime sahip olduklarını da anlatarak, duygularını ve acılarını bastırdıklarını, mantıkla hareket etmeyi düşündüklerini söyledi.

"Neden biz şehit verdik. Neden bu kadar gazimiz var" sorusunu yönelten Temel, şunları kaydetti:

"Madem biz kendi olaylarımızı kendimiz çözeceğiz. Her olayı güvenlik güçlerimizden, devletimizden ümidimizi yitirip kendimiz çözeceksek o zaman biz bu vatana neden şehit verdik."

Temel, devletin terörle mücadele çalışmaları kapsamında yaptıklarını da olumlu bulduğunu belirterek, "İnandığımız ve gördüğümüz kadarıyla gerçek kararlılığı görüyoruz. İnşallah burada terörün sonuna kadar gidecekler. Vatandaşları, inancımızı güvenimizi yitirmeden sağduyulu olmaya devam etmek istiyorum. Halkımızı da bu sağduyuya davet etmek istiyorum. Operasyonların devam etmesi bence olumlu şekilde olmalı. Sonuna kadar da gidilmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Şehit babası Temel, beldede yaşanan olayların faili olarak gösterilen inşaat işçilerinin suçsuzluğuna inandığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Biz bölünmez, bütün bir ülke olduğumuz için, bölünmez bir millet olmak istediğimiz için böyle bir olayda yargısız infaz düşüncesine kapıldık. Ayrımcılık olmaması ve bu oyuna düşmemek adına o kardeşlerimizi görsem şahsım adına özür dilerim. Orada bir mesaj verebildimse ve o saygıyı gösterdilerse yürekten teşekkür ediyorum. Ben bir şehit babası olarak, kişisel düşüncemi yansıttım. Çektiğim acıyı yüreğime gömerek o mesajı vermek istedim. Orada duygularımız değil mantığımı yürütmek istedim. Gerçekten de yaptığımdan pişman değilim. Doğrusunu yaptığıma inanıyorum."

Bazı gazetelerde çıkan "Bolu'da şehit babası provokasyonu önledi" haberleriyle konunun çarpıtıldığını anlatan Temel, "Son olarak net şekilde belirtmek istiyorum, biz o akşam halka bir mesaj verebilmek için çaba gösterdik ama bu olay benim adım üzerinden 'Şehit babası olayları engelledi ve dağıttı' diye yansıdı medyaya. Böyle bir şeye ben katılmıyorum. Burada askerimizin, polisimizin büyük bir özveri ve çabası ile bu olay yatıştırıldı" dedi.

Temel, olayların yaşandığı anlarda askerin ve polisin kendi özverisinden daha çok özveride bulunarak olayları yatıştırdığını, asker ve polisin duyarlı davranması sonucunda olayın sorunsuz bir şekilde sona erdirildiğini ifade etti.

- Olay

13 Eylül Pazar günü, Benzinlik Mahallesi'ndeki bir ilkokulun inşaatında çalışan işçilerden bir grubun marketten alışveriş yaptığı sırada, işçilerden birinin telefonunda terör örgütü PKK'nın sözde bayrağını gördüğünü iddia eden vatandaşlar ile işçiler arasında gerginlik çıkmıştı. Gerginlik, gece saatlerinde yapılan uyarılarla son bulmuştu.