Orman yangınlarıyla mücadele çalışmaları

Orman yangınlarıyla mücadele çalışmaları
Orman yangınlarıyla mücadele çalışmaları
-Bolu Orman Bölge Müdürü Şahin: -"Orman yangınlarına hassas olan bölgemiz 250 bin hektarlık alan. Bu alanlarımız, 14 yangın gözetleme kulesinden 7/24 gözetleniyor"

BOLU (AA) - Bolu Orman Bölge Müdürü Şahin, "Orman yangınlarına hassas olan bölgemiz 250 bin hektarlık alan. Bu alanlarımız, 14 yangın gözetleme kulesinden 7/24 gözetleniyor"

Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, orman yangınları sezonunun 1 Haziran tarihinden itibaren başladığını belirtti.

Yangınla mücadele kapasitelerini arttırdıklarını vurgulayan Şahin, yangınlara 4 dozer, 1 ekskavatör, 1 treyler, 3 su ikmal aracı ve 15 arazözle 15 dakika gibi kısa bir sürede müdahale edebildiklerini kaydetti.

Bolu'nun orman yangınları konusunda, 2. derece hassas bölgede yer aldığına dikkat çeken Şahin, "Orman yangınlarına hassas olan bölgemiz 250 bin hektarlık alan. Bu orman varlığımızın yüzde 51'ine tekabül etmektedir. Bu alanlarımız, 14 yangın gözetleme kulesinden 7/24 gözetleniyor. Bunlardan 12 tanesi Bolu'da ve 2 tanesi de Düzce il sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu kuleler bütün orman varlığımızı gözetleyecek ve görecek konumda" şeklinde konuştu.

Şahin, 53 yangın göleti, havuzu ve su toplama çukuru bulunduğunu, helikopterlerle bu tesislerden su takviyesi yapılabildiğini bildirdi.

Vatandaşların orman yangınları konusunda çok dikkatli olması gerektiğini anlatan Şahin, şunları söyledi:

"Özellikle yaylacılar, piknikçiler ve tarımla uğraşan vatandaşlarımızın yangına yönelik bir faaliyet içerisinde bulunmamalarını istiyoruz. Anız yakmamaları gerektiğini şimdiden hatırlatıyorum. Orman içerisinde ateş yakılmamalı. İçilen sigaranın izmariti söndürülmeden ormanlık alan içerisine atılmamalı. Ayrıca ormanlık içerisinde kırılan çam parçalarının da yangına neden olduğunu bilinmeli ve ona göre davranılmalı."

Şahin, bölgede geçen yıl çıkan 28 orman yangınında, 14 hektar alanın zarar gördüğünü sözlerine ekledi.

 

 


  ETİKETLER:

  orman

  ,

  derece

  ,

  müdahale