Vali Baruş'tan, CHP Milletvekiline tazminat davası

Vali Baruş'tan, CHP Milletvekiline tazminat davası
Vali Baruş'tan, CHP Milletvekiline tazminat davası
- Bolu Valisi Aydın Baruş, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan hakkında, kendisine iftira ve hakarette bulunduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulunarak, 100 bin liralık manevi tazminat davası açtı

BOLU (AA) - Bolu Valisi Aydın Baruş'un, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan hakkında suç duyurusunda bulunarak, manevi tazminat davası açtığı bildirildi.

Vali Baruş'un avukatı aracılığıyla Bolu Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimliği'ne verdiği dilekçede, Özcan'ın 30 Ağustos 2015'te CHP Bolu Merkez İlçe Başkanlığı'nın organizasyonuyla düzenlenen fener alayı programında kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada, kendisi hakkında doğru olmayan isnatlarda bulunduğu belirtildi.

Özcan'ın, konuşmasında bu etkinliği yapmamaları konusunda Vali Baruş tarafından defalarca uyarıldıklarını söylediği ifade edilen dilekçede, "Müvekkilimizi yapılan etkinliği engellemeye çalışmakla, iktidar partisinin mensubu olmakla ve AK Parti 'nin il başkanı gibi davranmakla itham etmişti. Bu şekliyle davalı müvekkilimize karşı iftira suçunu işlemiş ve doğru olmayan isnatlarda orada bulunan halkı Valilik makamına karşı kışkırtmak suretiyle yuhalatmıştır. Müvekkilimizin bu etkinliğin engellenmesi yönünde hiçbir yazılı veya sözlü engelleme talimatı yoktur. Etkinlik yapılmış, müvekkilimiz toplumsal algının hedefi haline getirilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Davalı Özcan'ın konuşmasında Vali Baruş hakkında TCK'da ağır bir suç olarak kabul edilen "Terör örgütüne yardım ve yataklık" suçu isnadında da bulunduğu vurgulanan dilekçede, şunlar kaydedildi:

"Davalı aynı konuşma esnasında müvekkilimize defalarca hakaret etmiştir. Bolu Valisi olan müvekkilimize karşı 'emperyalist güçlerin yerli işbirlikçisi olmak ve eli kanlı terör örgütü PKK 'ya yardım ve yataklık etmek' gibi çok vahim ve talihsiz sözler sarf etmiştir."

Tüm bu hususlar Bolu İl Emniyet Müdürlüğünce ve oradaki medya tarafından kayıt altına alındığı ve yerel ve ulusal basında da yer aldığı belirtilen dilekçede, bu kapsamda suç duyurusunda bulunularak, 100 bin liralık manevi tazminat davası açıldığı ifade edildi. 

- Milletvekili Özcan 

Milletvekili Tanju Özcan da parti binasında yaptığı basın toplantısında, Vali Baruş'un kendisi aleyhinde 100 bin liralık tazminat davası açarak suç duyurusunda bulunduğunu belirtti.

Özcan, kendisi hakkında açılan tazminat davasının içeriği hakkında da bilgiler vererek, şöyle devam etti:

"Seçimden sonra terör azmış, ilimize şehitler gelir olmuş. Biz dedik ki 'O gün hem milli bayramımızı kutlayacağız hem de PKK terör örgütünü telin edeceğiz. Bunu amaçlıyoruz. Ellerimizde bulunan Türk bayraklarıyla önce meşaleli bir yürüyüş yapacağız. Yürüyüşün bittiği noktada da PKK terör örgütünü Bolu olarak lanetlediğimizi anlatacağız.' Bu kapsamda yine gerekli bildirimde bulunduk.

Vali, 2-3 gün boyunca sivil memurlar aracılığıyla bizim bu etkinliği iptal etmemizi istedi, telkinlerde bulundu. Önce 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutladık. Sonra ülkemizdeki bölücü teröre dikkat çektik. 'İlin valisi olarak bizim neden PKK terör örgütünü telin etmemizden rahatsız oluyorsun. PKK bir terör örgütüdür. Biz böyle görüyoruz. PKK bu kadar şehidin müsebbibi. Sen ilin valisi olarak bunu neden engellemeye çalışıyorsun. Bir terör örgütünün telin edilmesini engellemeye çalışması bir mülki amirin adeta terör örgütüne yardımcı olmasıdır' dedik."

Bunları anlattıklarını ancak Vali Baruş'un şahsına yönelik manevi tazminat davası açtığını söyleyen Özcan, "Aynı zamanda 100 bin liralık tazminatın dışında bir suç duyurusunda bulunmuş sayın vali. Benim anladığıma göre, Bolu'da valilik önünde PKK terör örgütünü telin etmek suçmuş" ifadesini kullandı.