Yurtta kış

Yurtta kış
Yurtta kış
- TEM Otoyolu ile D-100 karayolunun Bolu Dağı kesiminde kar yağışı aralıklarla devam ediyor - Kar kalınlığı, kayak ve kış turizminin önemli merkezlerinden Kartalkaya'da 30, Kartepe'de ise 10 santimetreye ulaştı

ANKARA (AA) - TEM Otoyolu ile D-100 karayolunun Bolu Dağı kesiminde kar yağışı etkisini sürdürüyor.  

TEM Otoyolu ve D-100 karayolunun Bolu ve Düzce kesiminde, karayolları ekiplerinin kar küreme çalışmaları devam ediyor.

Trafik ekipleri de oluşturdukları kontrol noktasında, araçlarda kış lastiği denetimi yaparak, sürücüleri zincir, çekme halatı ve takoz bulundurmaları konusunda uyarıyor.

Kar yağışı nedeniyle ilerlemek istemeyen sürücüler ise D-100 karayolunun Bolu Dağı geçişindeki dinlenme tesislerine yoğunluk oluşturuyor. Tesislerde vakit geçiren sürücü ve yolcular, eşsiz kar manzarasının da tadını çıkarıyor. 

D-100 karayolunun Bolu Dağı Bakım İstasyonu'nu ziyaret eden Karayolları 4. Bölge Müdürü Mustafa Karademir, gazetecilere yaptığı açıklamada, bin 458 personel ve 302 araçla karla mücadele çalışmalarına başladıklarını söyledi. 

Müdürlüğün Bolu, Düzce, Ankara, Kırıkkale ve Eskişehir'in tamamı ile Karabük ve Çankırı illerinin bir kısmından sorumlu olduğunu belirten Karademir, "Toplam yol ağımız 4 bin kilometre civarında. 7 şube şefliği, 6 otoyol bakım işletme şefliğimiz var. Personel ve araçlarımız toplam 39 noktada 24 saat hazır halde. Bölge genelinde 88 bin ton tuz kullanılacak. 60 bin ton da agrega temini yaptık. 355 kilometre olan otoyol güzergahında ise sadece tuz kullanıyoruz" diye konuştu. 

- Kayak merkezlerinde kar kalınlığı artıyor

Kar kalınlığı, kayak ve kış turizminin önemli merkezlerinden Kartalkaya'da 30, Kartepe'de ise 10 santimetreye ulaştı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Kartepe'de karla kapanan yollara anında müdahale edildiği ifade edildi.

Soğuk hava ve kar yağışı nedeniyle ulaşımda oluşabilecek sıkıntıların önüne geçmek için ekiplerin hazır bekletildiği bildirilen açıklamada, 135 araç ve 270 personelin kış boyunca karla mücadele edeceği, Kartepe ve Umuttepe bölgelerinde 24 saat yolların kontrol altında tutulduğu kaydedildi.

- Zonguldak'ta dolu

Zonguldak'ta dünden itibaren aralıklarla yağan yağmur yerini doluya bıraktı. Yaklaşık 10 dakika etkili olan dolu, sürücülere de zor anlar yaşattı. 

Hızı saatte 50 kilometreyi geçen rüzgar nedeniyle denizde oluşan 2,5 metrelik dalgalar mendireği aştı. Hava şartlarının kötü olması nedeniyle kentteki balıkçılar denize açılamadı.