Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Gürcan:

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Gürcan:
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Gürcan:
- "Ülkemizin geleceği çocuklarımıza yönelik çalışmalar konusunda hiçbir fedakarlıktan kaçmıyoruz. Korumamız altında olan 14 bin çocuğumuzun tüm ihtiyaçları bakanlığımız tarafından karşılanmakta ve en iyi şekilde yetiştirilmektedirler" - "Doğrudan ve dolaylı olarak 75 bin çocuğa hizmet veriyoruz. 'Eşi Vefat Eden Kadınlara Yardım Programı'nı hayata geçirdik. Aynı yolla bugün 2 milyonu aşkın vatandaşımıza aylık ödeme yapıyoruz"

BURDUR (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, "Ülkemizin geleceği çocuklarımıza yönelik çalışmalar konusunda hiçbir fedakarlıktan kaçmıyoruz. Korumamız altında olan 14 bin çocuğumuzun tüm ihtiyaçları bakanlığımız tarafından karşılanmakta ve en iyi şekilde yetiştirilmektedirler" dedi.

Gölhisar ilçesinde bir çay bahçesinde vatandaşlarla bir araya gelen Gürcan, kadınlara, çocuklara, gençlere, engelli ve yaşlılara, şehit yakınlarına ve gazilere hiçbir ayrım gözetmeksizin toplumun tüm kesimlerini kucaklayarak eşit ve adil hizmet anlayışıyla gece gündüz demeden çalıştıklarını söyledi.

"Ahlak ve fazilet" çabası içinde olduklarını belirten Gürcan, "Büyük bir mazinin, geçmişin mirasçısı olduk. Geleceğe umutla baktık. Zor ve aşılması güç engelleri birlikte aştık ve aşmaya da devam ediyoruz. Bizim yarışımız ahlakta, bilimde ve fende ülkemizi hak ettiği, layık olduğu seviyeye taşıma yarışıdır" diye konuştu. 

Bakan Gürcan, hiçbir dönemde taş atan olmadıklarını, gül uzatan olduklarını, hoşgörü ile kardeşliği güçlendirmek için çalıştıklarını anlattı.

Kısır ideolojilerin de esiri olmadıklarını vurgulayan Gürcan, "Her zaman kavgadan değil barıştan yana olduk. Bunu istismar edenlerle de anladıkları dilden konuşmaya, onlarla mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

Birlik ve beraberlik çağrısı yapan Gürcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle 'silahlar gömülüp, üstüne beton dökülüp, ülkemizde tek bir terörist kalmayıncaya kadar bu mücadele kararlılıkla sürdürülecektir'. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Bizler bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız. Doğusuyla batısıyla güneyiyle kuzeyiyle vatanımızın her karış toprağını, ecdadımızın, şehitlerimizin emaneti olarak korumaya ve yüceltmeye devam edeceğiz."

-"Bankalar kar eden kuruluşlara dönüştü"

Bakan Gürcan, Türkiye 'nin 1 milyar dolar borç için IMF kapılarında bekleyen ülkeden, IMF'ye olan 23,5 milyar dolar borcunu sıfırlayıp borç veren ülke konumuna geldiğini anımsattı. 

2001 yılında yaşanan büyük bankacılık krizini milletin unutmadığını kaydeden Gürcan, şöyle devam etti:

"Bu krizin Türkiye'ye maliyeti 111 milyar lira, yani 111 katrilyon. Hazine'nin eğer bileşik faiziyle hesaplarsak batık bankaların millete maliyeti 231 milyar liraya ulaşmıştı. Adeta bankaların içi boşaltılmıştı. Şimdi o bankalar kar eden kuruluşlara dönüştü. Büyük düşüneceğiz, büyük hedeflerin peşinden koşacağız çünkü bu millet büyük bir tarihin, büyük bir coğrafyanın sahibidir.  Bugün bizim gerçekleştirdiklerimizi dün IMF kapılarında borç bulmak için bekleyenler hayal bile edemezdi. Artık küresel krizlerden etkilenmeyen ya da az hasarla bu büyük krizleri atlatan bir Türkiye var."

-"2003'ten bu yana 320'nin üzerinde hastane hizmete açılmıştır"

Bakan Gürcan, eğitimde, sağlıkta, savunma sanayinde, ulaşımda, konutta, sosyal politikalarda ve birçok alanda devrim niteliğinde yatırımların süratle hayata geçirildiğini ifade etti. 

Bu dönemde ayrıca öncelikli olarak 18 yaşına kadar tüm çocuk ve gençlerin ücretsiz sağlık sigortası kapsamına alındığını belirten Gürcan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yeni bir uygulamayla tüm vatandaşlarımız sağlık güvencesine kavuşmuştur. Dünyada az sayıda ülkenin yürütebildiği, bütün vatandaşlarımızı sağlık güvencesine kavuşturan Genel Sağlık Sigortası uygulamasına 2012 yılında başlanmıştır. Genel Sağlık Sigortası Gelir Testi işlemleri neticesinde toplamda 15 milyonun üzerinde vatandaşımızın başvurusu alınmış, belirlenen oranlarda primleri devlet tarafından ödenmeye başlanmıştır. Yine bu dönemde altyapı hizmetlerine büyük önem verilmiş, 2003'ten bu yana 320'nin üzerinde hastane hizmete açılmıştır ve büyük şehir hastanelerinin 2016 yılından itibaren hizmete girmeye başlamasıyla sağlık hizmetlerinde yeni bir dönem daha başlayacaktır."

-"14 bin çocuğumuzun ihtiyaçlarını bakanlığımız karşılıyor"

Bakan Gürcan, hızlı tren projeleri, havaalanları, limanlar, köprüler, otoyollar ile Türkiye'yi yeni bir çağa hazırladıklarını bildirdi. Özellikle aile ve sosyal politikalar alanında tüm ezberleri bozduklarını ve bozmaya devam ettiklerini vurgulayan Gürcan, şunları kaydetti:

"Ülkemizin geleceği çocuklarımıza yönelik çalışmalar konusunda hiçbir fedakarlıktan kaçmıyoruz. Korumamız altında olan 14 bin çocuğumuzun tüm ihtiyaçları bakanlığımız tarafından karşılanmakta ve en iyi şekilde yetiştirilmektedirler. Doğrudan ve dolaylı olarak 75 bin çocuğa hizmet veriyoruz. 'Eşi Vefat Eden Kadınlara Yardım Programı'nı hayata geçirdik. Aynı yolla bugün 2 milyonu aşkın vatandaşımıza aylık ödeme yapıyoruz. Güçlü devlet, güçlü Türkiye resmi budur. Hiçbir ayrım yapmadan tüm vatandaşlarımıza eşit ve adil bir şekilde, 'alan el değil veren el' olmaya devam edeceğiz."

Gürcan'a Gölhisar'a gelişinde yazma hediye edildi.