Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Gürcan, Burdur'da:

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Gürcan, Burdur'da:
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Gürcan, Burdur'da:
- "Benim çocukluğumun geçtiği yer (Burdur) burası. Her bir sokağında anım var. Buraya bu şekilde gelmek büyük bir onur ve şeref veriyor bana"

BURDUR (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, "Benim çocukluğumun geçtiği yer (Burdur) burası. Her bir sokağında anım var. Buraya bu şekilde gelmek büyük bir onur ve şeref veriyor bana" dedi. 

Ankara 'dan karayoluyla memleketi Burdur'a gelen Bakan Gürcan, Burdur Şehitliği'ni ziyaret etti.

Şehitlik defterini imzalayarak, "Bizlerin huzur ve güvenliği uğruna kendilerini yüce Allah huzurunda feda eden şehitlerimizi saygıyla huzurlarında selamlıyorum. Emanetleri emanetimizdir" yazan Gürcan, şehit mezarlarına kırmızı karanfil bıraktı, dua etti. Bakan Gürcan daha sonra şehir mezarlığında annesi Hebibe ile babası Kazım Gürcan'ın mezarlarına ziyaret gerçekleştirdi. 

Bakan Gürcan, Burdur Valiliğine giderek Vali Hasan Kürklü'den kentin ekonomik, sosyal, eğitim ve kültürel yapısı hakkında bilgi aldı.

 Gürcan, yaptığı açıklamada, Burdur'da olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

- "Benim çocukluğumun geçtiği yer burası"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olmasının ardından ziyaretine giden, telefonla arayan, sosyal medya üzerinden duygu ve düşüncelerini ifade ederek kutlayan hemşehrilerine göstermiş oldukları teveccühten dolayı teşekkür eden Gürcan, şöyle konuştu:

 "Benim çocukluğumun geçtiği yer (Burdur) burası. Her bir sokağında anım var. Buraya bu şekilde gelmek büyük bir onur ve şeref veriyor bana. Allah'a hamdederim. Sırtımıza yüklenmiş bu anayasal görevi en iyi ve en güzel şekilde yerine getirebilmek için sizlerden ve tarihimizden, Burdurumuzun manevi gücünden güç alacağımızı düşünüyorum. Aynı zamanda hemşehrilerimizle görüşmek bana moral veriyor."

Gürcan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının engelli, yaşlı, kadın , çocuk, toplumun nerede bakıma muhtaç, dezavantajlı grubu varsa bu gruplara hizmet görevini üstlenmiş bir bakanlık olduğunu bildirdi.

 Bu anlamda bakanlıklarının "hayır ve dua bakanlığı" olduğunu anlatan Gürcan, "Eğer işimizi iyi yaparsak çok dua alacağımız muhakkak. Biz hep 'Önce insan' diyoruz. İnsana hizmet halka hizmet, halka hizmet Hakk'a hizmettir. İnsan ve aile odaklı hizmetler üretmeye devam edeceğiz" diye konuştu. 

- "Burdur bir eğitim şehridir"

Gürcan, bakanlığı süresince hizmet modelleri geliştirmekle birlikte, hizmet sunum kalitesini artırmaya yönelik işler de yapmaya gayret edeceklerini bildirdi. 

Burdur'da koruyucu aileyi teşvik edici önlemler, çocuk hizmetleri, kadınlara yönelik hizmetler, yaşlılara yönelik hizmetlerin hem kalitesini hem de niceliğini artırmaya yönelik gayretleri olacaklarını belirten Gürcan, "Eğer ben bugün bir yerdeysem, bu yerin emin olun önce Sakarya İlkokulu'na sonra ortaokuldaki öğretmenlerim, Burdur Lisesi öğretmenlerimin katkısını unutmam. Burdur bir eğitim şehridir. Eğitim kentidir, beyin göçü verir. Burdur'da okuyan kaliteli insanlar hep bir yerlere gitmiştir. Burdur'a yönelik hizmetler önemlidir bu anlamda" dedi.

- "Halıda çok emeğim vardır"

Burdur'da atölyelerde halı işlediğini ve çok zaman geçirdiğini anlatan Bakan Gürcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Babam rahmetlik, 'Bana güzel bir hizmet ettiğini düşünüyorum', bana 'Okumak istiyorsan paranı kazan' demişti. Kazandığım parayla okumadım aslında ama 3 ay halı atölyelerinde halı işlerdim. Halıda çok emeğim vardır. El sanatları, el işlemeleri kadınların belki kayıt dışı görünen, ama ekonomik katkıları çok yüksektir. Hala bizim evimizde dokuma tezgahı vardır. Bir zamanlar has dokumalar yapılmış. Belki bunları yeniden canlandırabiliriz."

Vali Kürklü Bakan Gürcan'a Burdur Alaca dokuması hediye etti. Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz de belediye atölyelerinde üretilen dokumaları markalaştırmak için girişimlerde bulunduklarını anlattı.

Bakan Gürcan buradan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünü ziyaret ederek İl Müdürü Nurdan Kamal'dan çalışmaları hakkında bilgi aldı.