AK Parti Burdur Milletvekili adayı Petek:

AK Parti Burdur Milletvekili adayı Petek:
AK Parti Burdur Milletvekili adayı Petek:
- "Dünyada veya önemli bir meselede Türkiye'nin görüşünün ne olduğu ortaya konulacaksa 'Efendim ben bağımsız cumhurbaşkanıyım, konuşamam' diyerek köşesine çekilmiş bir cumhurbaşkanı istemek asla doğru değil" - "Seçilmiş cumhurbaşkanı Türkiye'nin görüşünü açıklamaya da meydanlarda konuşmaya da talebini dile getirmeye de milletten aldığı yetkiyle hak sahibidir"

BURDUR (AA) - AK Parti 'nin Burdur'dan 1. sıra Milletvekili adayı emekli savcı Reşat Petek, "Dünyada veya önemli bir meselede Türkiye 'nin görüşünün ne olduğu ortaya konulacaksa 'Efendim ben bağımsız cumhurbaşkanıyım, konuşamam' diyerek köşesine çekilmiş bir cumhurbaşkanı istemek asla doğru değil" dedi.

Petek, partisinin Burdur kent merkezindeki bir otelde düzenlediği toplantıda, AK Parti'nin Türkiye'ye kazandırdığı en önemli hususun, demokrasiyi vesayetten kurtarma çalışması olduğunu söyledi. 

Genel seçimlere gidilirken "alınlarının açık, başlarının dik" olduğunu belirten Petek, "Türk siyasi tarihinde artık vesayet rejiminin sona erdiğini, yeni Türkiye'de bir daha vesayetçilerin canlanma ihtimallerinin olmadığını rahatlıkla söyleyebiliyoruz" ifadesini kullandı.

- CHP , MHP ve HDP koalisyonu tartışmaları

Petek, CHP, MHP ve HDP koalisyonundan söz edildiğini, bunun yeni bir icat olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

"CHP, MHP ve HDP koalisyonunu ortaya koyanlar yeni çözüm bulmuşlar ama sanırım kendileri de beğendiklerini söyleyemeyecekler. Kurt, kuzu, ot hikayesi... Bu ırmak geçilecek. Kurda kuzuyu nasıl emanet edecekler, kuzuya otu nasıl emanet edecekler. Burada tam bir bilmece olduğunu sanırım çok engin derin değerlendirmesi olan aziz milletimiz takdir edecek."

- Başkanlık sistemi

Petek, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa sivil, çoğulcu, katılımcı anayasanın yapılabilmesi gerektiğini vurguladı.

Bunun da AK Parti'nin öncülüğünde, diğer siyasi partilerin katılımlarıyla bir uzlaşma sağlayarak yapılması gerektiğine işaret eden Petek, AK Parti'nin Yeni Türkiye Sözleşmesi'nde bunu hedeflediğini anlattı.

Petek, hedeflerinin yeni Türkiye'de "güçlü iktidar" olduğunu kaydetti.

Yeni Türkiye'de düzenlenecek çoğulcu anayasa ile başkanlık sistemini Türkiye'de tesis etmek istediklerini belirten Petek, şöyle devam etti:

"Hizmetlerin süratli gelebilmesi, bürokratik engellerin hızla aşılması başkanlık sistemiyle... Neden çekiniyorlar, demokrasiye inananlar neden başkanlık sisteminden korkuyor, bunu anlamak mümkün değil. Güçlüyseniz, millete halka güveniyorsanız, milletin iradesi sizin için de baş tacı ise çıkın meydanlara Türkiye Cumhuriyetine başbakan olarak, başkan olarak adaylığınızı koyun. Başkanlık sistemi içinde o yarışta yerinizi aldıktan sonra kim zaferi kazanmışsa Türkiye'yi o yönetsin. Bunu Amerika yapıyor, Kanada yapıyor, pek çok batı ülkesi yapıyor, Türkiye niye yapamasın."

- Cumhurbaşkanının konuşmaları

Petek, mesuliyetlerin kalabalıkların üzerinde olması halinde sıçrama ve hızlı icraat yapmanın kolay olmadığının altını çizdi.

Başkanlık sisteminin parlamenter sistemden belki de en önemli farkının sorumluluğun en başta bir bireye yüklenmesi olduğunu vurgulayan Petek, "Ama atamayla değil, tayin etmeyle değil, milletin sandıktan verdiği vekaletle" dedi.

Petek, bazı siyasilerin ve köşe yazarlarının, "Cumhurbaşkanı nasıl oluyor bir siyasi lider gibi konuşma yapıyor hala meydanlarda, Cumhurbaşkanı köşkünden çıkmamalı" şeklinde yazılar yazdığını, eleştirilerde bulunduğunu ifade etti. 

Petek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Asıl millet, icraatı yapanlar vekil ise asıl olan milletin oylarıyla başkan ya da cumhurbaşkanı seçmişsek, millet ne istiyorsa, başkan da cumhurbaşkanı da seçilmiş başbakan da milletten aldığı vekaleti onun istediği doğrultuda yapması lazım. Dünyada veya önemli bir meselede Türkiye'nin görüşünün ne olduğu ortaya konulacaksa 'Efendim ben bağımsız cumhurbaşkanıyım konuşamam' diyerek köşesine çekilmiş bir cumhurbaşkanı istemek asla doğru değil. Seçilmiş cumhurbaşkanı Türkiye'nin görüşünü  açıklamaya da meydanlarda konuşmaya da talebini dile getirmeye de milletten aldığı yetkiyle hak sahibidir. Biz bunun sonuna kadar arkasındayız. Buyurun cumhurbaşkanı seçilin, o zaman 'siz yapın' diyoruz ama kendilerine güvenemeyip sadece vesayet rejimlerinden, darbelerden, silahtan, zordan medet umarak iktidar olmak isteyenler bu nedenle başkanlık sistemini bırakın istemiyi, tartışma gücünü dahi göremiyorlar."

- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı

Petek, 8 Haziran'da Türkiye'nin ilk hedefinin "yeni sivil anayasa"yı yapmak olacağını, kendisinin de bu çalışmaların içinde bulunacağını bildirdi.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının Yeni Türkiye Sözleşmesi'nde en temel unsur olarak öne çıktığını ifade eden Petek, "Herkesin diline, dinine, ırkına, coğrafi bölgesine bakılmaksızın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak eşit haklara sahip olduğu, hukuk önünde eşit olduğu, siyasette, bürokraside ehliyetine göre görev almasını sonuna kadar savunuyoruz" diye konuştu. 

- İhsanoğlu'nun MHP'den milletvekili adayı olması

"Ekmeleddin İhsanoğlu ortak adayken nasıl sadece MHP'nin adayı oldu" diyen Petek, şöyle devam etti:

"AK Parti karşıtlığında hemfikir oldular o zaman ama İhsanoğlu şimdi MHP'de yer aldı. MHP için de CHP için de 'Bizden olsun AK Parti karşıtı olsun kim olursa olsun' aday gösterme anlayışıdır ama bu anlayışla ne o partiye ne de Türkiye'ye fayda gelmeyeceğini düşünüyorum. İnsan eğer yola çıkmışsa hedefleri olmalı. Bu açıdan bireysel olarak şahsına diyecek bir şeyimiz yok ama Ekmeleddin İhsanoğlu siyasette önemli bir aday değil, siyasetçilerin elinde bir piyon, oyuncak olarak kullanılıyor, ben öğle görüyorum."

Sosyal paylaşım sitesinde "Reşat Petek Adalet Bakanı" diye bir sayfa açıldığını belirten Petek, konuyla ilgisinin olmadığını dile getirdi. 

Reşat Petek, 28 Şubat sürecinde Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı iken başörtülü öğrencileri üniversiteye almadıkları gerekçesiyle Erciyes Üniversitesi Rektörü ve Yozgat Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı'na "kanunsuz emir vererek eğitim özgürlüğünü engellemek" suçundan dava açmasıyla tanındı.

Kendi isteğiyle 1999'da savcılıktan emekliye ayrılan Petek'in anayasa hukuku, ceza hukuku, insan hakları, temel hak ve hürriyetler konularında çalışmaları bulunuyor.

- İl Başkanı Bütüner

AK Parti Burdur İl Başkanı Ömer Bütüner ise miletvekili adaylarının belli olmasının ardından seçim çalışmalarına başladıklarını kaydetti.

Muhalefet partilerinin AK Parti İl Başkanlığı'nın seçimlerde 3 milletvekilliğini de kazanma hedefini eleştirdiklerini belirten Bütüner, konuşmasında şu görüşlere yer verdi:

"Biz 3-0 hedefini koymuşsak ve 20 saat esası ile çalışırsak 3-0 hedefine ulaşacağız. CHP ve MHP de 3-0 hedefi koydu. MHP sıfırın üzerine 3, CHP birin üstüne 2 koyacak. Biz ise sadece 2'nin üzerine 1 koyacağız. Diğerlerinin bu hedefi imkansız, bizim ise sadece zor. İmkansızı başarmak mümkün değil ama zor sadece biraz zaman alır. Önümüzde 48 günlük süre var. Bu sürede hedeflediğimiz 3 milletvekilliğine 7 Haziran'da ulaşacağız. AK Parti'nin tüm Türkiye'de yaptığı hizmetleri Burdur'a, belki de fazlasını yapma gayreti içinde olacağız."

Toplantıda AK Parti Burdur ikinci sıra adayı İbrahim Ekici ve üçüncü sıra adayı Kamil Özcan da partililerinden destek istedi.