Anne ve oğlunun zayıflama mücadelesi

Anne ve oğlunun zayıflama mücadelesi
Anne ve oğlunun zayıflama mücadelesi
- Burdur'da anne ve oğlu 20 gün arayla mide küçültme ameliyatı oldu - 115 kilogram ağırlığındaki anne Hanife Çalışkan: - "Aslında oğlumla birlikte ameliyat olmaya karar vermiştik. Ama önce oğlumu ameliyat ettiler. İnşallah ikimiz de bir an önce aşırı kilolardan kurtuluruz"

BURDUR (AA) - Burdur'da 115 kilogram ağırlığındaki anne ile 137 kilogram ağırlığındaki oğlu, aşırı kilolarından kurtulmak için 20 gün arayla mide küçültme ameliyatı oldu. 

Burdur'da yaşayan 52 yaşında ve 115 kilogram ağırlığındaki Hanife Çalışkan'ın midesi, Burdur Devlet Hastanesi'nde yapılan ameliyatla küçültüldü. 

Çalışkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, aşırı kilolu olması nedeniyle sağlık sorunları yaşadığını ve ameliyat olmaya karar verdiğini anlattı.  

- Hedefim 60-70 kilograma düşmek

Ameliyattan sonra kendini çok iyi hissettiğini belirten Çalışkan, 60-70 kilograma kadar düşmeyi amaçladığını ifade etti. 

Oğlu Celil'in de 137 kilogram iken yaklaşık 20 gün önce aynı hastanede aynı doktor tarafından ameliyat edilerek midesinin küçültüldüğünü ifade eden Çalışkan, "Aslında oğlumla birlikte ameliyat olmaya karar vermiştik. Ama önce oğlumu ameliyat ettiler. İnşallah ikimiz de bir an önce aşırı kilolardan kurtuluruz" dedi. 

Celil Çalışkan ise ameliyattan sonra 16 kilo verdiğini ve sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

Zayıfladığını gördükçe kendisini daha mutlu hissettiğini belirten Çalışkan, "Önce beni ameliyat ettiler. Annem durumumun iyi olduğunu görünce cesaretlendi. Sonra o da ameliyat oldu. Şeker ve tansiyon rahatsızlıkları vardı. İnşallah şimdi bunlar kalmayacak" diye konuştu. 

- Birbirlerine refakat ettiler

Anne ve oğlunun mide küçültme ameliyatlarını gerçekleştiren Burdur Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Ali Yağcı da daha genç olması dolayısıyla önce Celil Çalışkan'ın midesini küçülttüklerini kaydetti. 

Daha önce bir anne ve oğlunu peş peşe ameliyat etmediğini anlatan Yağcı, "Çok ilginç bir durum oldu. Peş peşe ameliyat oldukları için bir birlerine refakatçi olarak kaldılar. Şimdi ikisinin de sağlık durumları çok iyi, en kısa sürede taburcu edeceğiz" dedi. 

Yağcı, obezitenin bazen kalıtsal olabildiğini ve aynı ailede birden çok kişide görülebildiğini sözlerine ekledi.