Arazisinden geçen yolu çukur kazdırıp kapattı

Arazisinden geçen yolu çukur kazdırıp kapattı
Arazisinden geçen yolu çukur kazdırıp kapattı
- Burdur'da bir iş adamı, özel arazisinden geçen yolu, sahibi olduğu diğer alanlara giriş verilmediği için 1 metre derinliğinde ve yaklaşık 20 metre uzunluğunda çukur kazdırarak trafiğe kapattı - İl Genel Meclisi Başkanı Karakaya: - "Yol, güvenlik tedbirleri alındıktan sonra yeniden açılacak ve asfaltlama çalışmaları devam edecek"

BURDUR (AA) - Burdur'da adamı Ercan Akın, arazisinden geçen yolu,  sahibi olduğu diğer alanlara giriş çıkış verilmediği için çukur kazdırarak kapattı. 

Akın, Büğdüz Kavşağı'ndan başlayıp, Büğdüz, Kökez, Bereket, Kapaklı, Aziziye ve Bozlar köyleri ile Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'ne (MAKÜ) ulaşımın sağlandığı yaklaşık 7 kilometre uzunluğundaki yola, 1 metre derinliğinde ve yaklaşık 20 metre uzunluğunda çukur kazdırdı. Akın, yola, "Özel mülktür girmek yasaktır" ve "Yol trafiğe kapalıdır" yazılı tabelalar astırdı.

Akın, yaptığı yazılı açıklamada, yaklaşık 60 dönümlük arazisinin hemen kenarında, devlete ait yaklaşık 27 dönümlük başka bir arazi bulunduğunu bildirdi. İlgili kurumların yetkililerine, yolun kendi arazileri yerine diğer araziden geçmesinin daha sağlıklı olacağını söylediklerini belirten Akın, açıklamasında şunları kaydetti:

"Ancak bu talebimiz kabul edilmedi. Halbuki devlete ait araziden geçirilseydi kullananların güvenliği açısından yolun dikliği de azalacaktı kanaatindeyiz. İkinci bir öneri olarak bizim arazinin ortasından değil de kenarından geçmelerinin uygun olacağını söyledik. Bu da kabul edilmedi. Daha sonra ilgili kurumlar arazimize giriş çıkış vereceğine dair söz verdi. Fakat sonradan böyle bir söz vermediklerini ifade ettiler. Böylece istemeyerek de olsa yol şu anki duruma geldi. Yolun kapanmasının asıl sebebi kendi özel mülkümüze giriş ve çıkışa izin verilmemesidir. Bunun sorumlusu biz değil ilgili kurumdur."

-  İl Genel Meclisi Başkanı Karakaya

 İl Genel Meclisi Başkanı Osman Karakaya ise kapatılan yolda yaptığı açıklamada, 1990 yılından bu yana kullanılan yolun birçok köy ve MAKÜ ile ulaşımı sağladığını söyledi.

Üniversitenin 2011 yılından sonra gelişmeye başlamasıyla yolda trafik yoğunluğunun arttığını anlatan Karakaya, "Yolun duble yol haline getirilip üniversitenin trafiğinin rahatlatılması düşünülmüş. 2013 yılında da asfaltlama için çalışmalara başlandı. Bu sene de ilk asfaltımızı dökmeye başladık" dedi.

Karakaya, Akın'ın araziyi satın alırken üzerinden yol geçtiğini bildiğini savundu. Yolun izin alınmadan yapıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını ifade eden Karakaya, şöyle konuştu:

"Bir takım yanlış anlaşılmalar neticesinde yol kapatıldı. Keşke önce bizimle paylaşsaydı. Konuyla ilgili Vali Bey'in başkanlığında bir toplantı yapıldı. Sadece yanlış anlaşılmalar ve laf taşımalarla bu noktaya gelindiği görüldü. Ercan Bey'in burada arazisine giriş çıkış sağlanacak bir  kavşak talebi oldu. Burada bir arazisi varsa kavşak yapılacağı zaten aşikar. Ercan Bey de kamulaştırma bedelinden vazgeçerek yolu İl Özel İdaresi yolları arasına katacak. Yol,  güvenlik tedbirleri alındıktan sonra yeniden açılacak ve asfaltlama çalışmaları devam edecek."