Atatürk'ün Burdur'a gelişinin 85. yıldönümü

Atatürk'ün Burdur'a gelişinin 85. yıldönümü
Atatürk'ün Burdur'a gelişinin 85. yıldönümü
- Belediye Başkanı Ercengiz: - "Burdurlular, Atatürk'ün en büyük eserim diyerek bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti'nin yılmaz bekçileridir"

BURDUR (AA) - Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz,  Atatürk 'ün Burdur'a gelişinin 85. yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Ercengiz, mesajında, Burdur'un şeref günü olarak kabul edilen bu özel günde, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'ü bir kez daha kentte konuk etmenin gururu ve sevincini yaşadıklarını bildirdi.

6 Mart 1930'da Çatalpınar mevkisinden Burdur'a güneş gibi doğan Mustafa Kemal Atatürk'ün 85 yıl önce atalarına yaşattığı onuru, coşkuyu, 85 yıl sonra aynı heyecanla yüreklerinde hissettiklerini belirten Ercengiz, "O, bilgisi, sevgisi, hoşgörüsü, barışçıllığı ve demokrat kişiliği ile tüm insanlığın saygı duyduğu örnek bir liderdir. Büyük Önder Atatürk, ülkenin ve halkın içinde bulunduğu olanaksızlıklara boyun eğmemiş, kararlı ve dirençli tutumuyla Türk halkını bağımsız Türkiye ülküsü doğrultusunda yönlendirerek zafere ulaştırmıştır" ifadesini kullandı. 

Ercengiz, açıklamasında, Atatürk'ün "Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir; benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir" sözüyle mesaj verdiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Atatürk'ü ve 'En büyük eserim' dediği Cumhuriyeti anlamak, Cumhuriyetin değerlerini her koşulda korumak, Atatürkçü düşünceyi benimsemek, Türkiye'yi aydınlık yarınlara taşımaktır. Ulusumuzun ışık kaynağı, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, aydınlık Türkiye'nin sembolü, büyük devrimci ve düşünce adamı yüce Atatürk'ün yurttaşlarımızın gönlündeki erişilmez yeri hiçbir zaman değişmeyecek, ilke ve devrimleri ülkemizin geleceğine yön vermeyi sürdürecektir. Burdurlular, Atatürk'ün en büyük eserim diyerek bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti'nin yılmaz bekçileridir."

Ercengiz, binlerce değerli insan yetiştirmiş bir şehir olarak, çağdaş uygarlık seviyesini yakalamanın gereği ne ise Burdur halkı ile omuz omuza vererek, çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak için Atatürk'ün çizdiği yolda emin adımlarla ilerlediklerini bildirdi.

Ercengiz açıklamasında, "Bu duygu ve düşüncülerle Burdur'a gelerek bizleri şereflendiren Mustafa Kemal Atatürk'ü, Burdur'a gelişinin 85. yılında bir kez daha sevgi, saygı ve özlemle anıyor, bu vesileyle bu vatan için canını hiçe sayan şehitlerimizi ve gazilerimizi de minnetle yad ediyor, tüm Burdur halkının bu şeref gününü kutluyorum" ifadesini kullandı.