Bacadan kurtarılan peçeli baykuş artık özgür

Bacadan kurtarılan peçeli baykuş artık özgür
Bacadan kurtarılan peçeli baykuş artık özgür
- Burdur'da girdiği bacadan ev sahibi tarafından kurtarılan peçeli baykuş, Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezindeki tedavisinin ardından doğaya salındı

BURDUR (AA) - Burdur'da bir evin bacasında mahsur kaldıktan sonra ev sahibi tarafından kurtarılan peçeli baykuş , yaban hayatını koruma ve rehabilitasyon merkezindeki tedavisinin ardından doğaya bırakıldı.

Merkeze bağlı Akçaköy'de yaşayan Veli Kurtulmuş, 10 gün önce evinin baca bölümüne sıkışmış bir peçeli baykuş gördü. Baykuşu bulunduğu yerden kurtaran ve bir süre bakan  Kurtulmuş, kuşu, kontrollerinin yapılması ve doğaya bırakılması için Karakent köyü yakınlarındaki Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi yetkililerine teslim etti. 

Merkezin sorumlusu veteriner hekim Öztürk Sarıca, gazetecilere yaptığı açıklamada, baykuşun kendilerine ulaştığında son derece bitkin olduğunu söyledi. Merkezdeki tedavisinin ardından kuşun canlanmaya başladığını ifade eden Sarıca, "Baykuşun yemesi ve içmesi düzeldi. Uçuşları çok iyi hale geldi. O yüzden merkezde daha fazla tutmak istemedik. Onu doğal hayata kazandırmak istiyoruz" dedi. 

Sarıca, merkeze her yıl doğada yedikleri leşler nedeniyle zehirlenmiş ya da yaralı halde 500'ün üzerinde kuş getirildiğini anlattı. Bu kuşların büyük bölümünün tedavisini tamamlayıp doğaya saldıklarını anlatan Sarıca, sakat kalan ve doğada yaşama şansı olmayan hayvanları ise merkezde yaşatmaya devam ettiklerini kaydetti. 

Sarıca daha sonra peçeli baykuşu yüksek bir yerden doğaya bıraktı. 


  ETİKETLER:

  bakan

  ,

  baykuş

  ,

  kuş

  ,

  derece

  ,

  koruma