BAKA Genel Sekreteri Özen:

BAKA Genel Sekreteri Özen:
BAKA Genel Sekreteri Özen:
- "Kalkınma ve gelişme konusunda Antalya koşarken, Burdur ve Isparta geride kalıyor. İlk amacımız Burdur ve Isparta'yı Antalya seviyesine yaklaştırabilmek"

BURDUR (AA) - BAKA Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen, "Kalkınma ve gelişme konusunda Antalya koşarken, Burdur ve Isparta geride kalıyor. İlk amacımız Burdur ve Isparta'yı Antalya seviyesine yaklaştırabilmek" dedi. 

BAKA Genel Sekreterliğine geçen hafta başında atanan Özen, bir otelde düzenlendiği tanışma toplantısında, kalkınma ajansının faaliyetlerinin bundan sonra da aynı şekilde sürdürüleceğini söyledi.  

Bölgedeki BAKA hizmetlerinin belli bir seviyeye geldiğini ve amaçlarının bu seviyeyi daha yukarı çıkarmak olduğunu anlatan Özen, şöyle konuştu:

"Özellikle Burdur ve Isparta bizim için çok önemli iller. Kalkınma ve gelişme konusunda Antalya koşarken, Burdur ve Isparta geride kalıyor. İlk amacımız Burdur ve Isparta'yı Antalya seviyesine yaklaştırabilmek. Çok ütopik olarak 'Antalya seviyesine geleceğiz' demiyorum, 'Yaklaştırabilmek' diyorum. Ama inşallah bir gün gelir Antalya seviyesine de ulaşırız. Amacımız hızlı şekilde kalkınmışlık farkını ortadan kaldırmak."

- "Her ilin ihtiyaçları doğrultusunda özel programlar oluşturacağız"

Özen, kalkınma konusunda hibe programları ve mali destekler gibi araçlar olduğunu, bunların yanında her ilin ihtiyaçları doğrultusunda özel programlar oluşturmayı düşündüklerini kaydetti. 

Sadece hibe programları ile kalkınmanın ve refahın yakalanmasının mümkün olmadığına işaret eden Özen, bazı programlar sürdürülebilirken bazı programların "saman alevi gibi" bir anda yanıp söndüğünü dile getirdi.

- "Elimizde sihirli değnek yok"

Uzman kadro, iyi planlanmış proje ve zamana yayılmış iyi eylem planları ile amaçlanan noktalara ulaşmanın çok daha kolay olduğunu anlatan Özen, bu konuda inisiyatif alarak çalışacaklarını ifade etti.

Bunu yaparken yanlarına  kamu  kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarını da alacaklarını vurgulayan Özen, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bizim tek başımıza bunu başarabilmemiz mümkün değil. Elimizde sihirli değnek yok. İş birliği yapacağız, bu çok önemli. Strateji oluşturmak için yerel paydaşlarla oturup konuşmamız lazım. Mesela turizm alanında çalışacaksak bununla ilgili STK'lar ve ilgili kuruluşlarla bir araya gelip görüşeceğiz. Dışarıdan uzman kişilerden ve kuruluşlardan destek de alabiliriz."

Özen, basın mensuplarıyla Burdur'un sosyal ve ekonomik yapısı ile turizm değerleri konusunda sohbet etti.