Burdur Gölü Eylem Planı Koordinasyon Toplantısı

Burdur Gölü Eylem Planı Koordinasyon Toplantısı
Burdur Gölü Eylem Planı Koordinasyon Toplantısı
- Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Akça: "Temel problem gölde su bütçesinin sağlanması. Eğer gideriniz gelirinizden fazla olursa borçlanırsınız. Yani birikiminiz eksilir. Tıpkı gölde suyun eksildiği gibi. Dolayısıyla bütün mesele bu bütçeyi tutturmakta"

BURDUR (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Lütfi Akça, su seviyesi düşen Burdur Gölü ile ilgili "Temel problem gölde su bütçesinin sağlanması. Eğer gideriniz gelirinizden fazla olursa borçlanırsınız. Yani birikiminiz eksilir. Tıpkı gölde suyun eksildiği gibi. Dolayısıyla bütün mesele bu bütçeyi tutturmakta" dedi.

 Burdur Gölü Eylem Planı Koordinasyon Toplantısı, kentteki bir otelde Akça başkanlığında yapıldı. Toplantıda bakanlık yetkilileri, Burdur Gölü ile ilgili çalışmaları içeren sunum yaptı. 

Akça, kurumların 3-4 aydır ellerindeki verilerle Burdur Gölü hakkında çok ciddi bir ön çalışma yaptığını söyledi.

Bu çalışmaların daha sonra detaylı analiz ve ölçümlerle daha net çalışmalar haline geleceğini anlatan Akça, şöyle konuştu:

"Problemin ne olduğu ortada. Temel problem gölde su bütçesinin sağlanması. Temel mesele ve anahtar kelime bütçe. Bir evin, bir ülkenin bütçesi gibi. Su bütçesi bunlardan hiç farklı değil. Ne kadar geliriniz varsa o kadar gideriniz olmak zorunda. Eğer gideriniz gelirinizden fazla olursa borçlanırsınız. Yani birikiminiz eksilir. Tıpkı gölde suyun eksildiği gibi. Dolayısıyla bütün mesele bu bütçeyi tutturmakta. Bu bütçeyi nasıl tutturacağız? Toplumun burada talepleri var, ihtiyaçları var. Binlerce insan geçimini bu sudan kazanıyor. Bunların ihtiyaçlarını ve taleplerini, tabiatın talepleri ile dengeleyecek bir noktada buluşmamız gerekiyor." 

Burdur Valisi Hasan Kürklü ise gölün kurtarılması ve su seviyesinin yükseltilmesi gerektiğini belirterek, "Göl çevresinde yaşayanların gölden azami ölçüde faydalanması ile gölün kurtarılması konusunda ortak bir noktada buluşulması lazım" diye konuştu.

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik de toplantı ile " kamu kurumları gölle ilgili hiç bir şey yapmıyor, hiç bir adım atılmıyor" algısının değişeceğini kaydetti.

Bundan sonra devletin kurumlarının Burdur Gölü ile ilgili daha hassas davranacaklarına ve yapılacak bazı projelerle gölün kurtarılması adına adımların atılacağına inandığını anlatan Özçelik, "Gölü kurtarırken, etrafındaki insanlarımızı da düşünmemiz lazım. Mutlaka ortak akılla ortak yolu bulacağımız kanaatindeyim. Tüm paydaşların üzerine düşeni yapması takdirde muvaffak olacağımızı biliyorum" dedi. 

- Burdur Gölü

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre  Türkiye 'nin yedinci büyük gölü olan, 200 kilometrekare yüz ölçümüne, 34 kilometre uzunluğa sahip Burdur Gölü, Türkiye'nin 14 Ramsar alanından biri olma özelliğini taşıyor. 

Burdur Gölü çevresinde 17'si endemik 463 tür doğal bitki, 210 farklı kuş türü, 19 tür sürüngen, 7 tür memeli ve biri endemik 12 tür kelebek yaşamını sürdürüyor. 

Gölde son yıllarda küresel iklim değişikliğinin de etkisiyle artan baskı nedeniyle su seviyesi yaklaşık 12 metre düştü. 

Burdur Gölü Eylem Planı Koordinasyon Toplantısı ile Burdur Gölü su dengesinin kontrol altına alınması ve iyileştirilmesi hedefleniyor.