Burdur İçmesuyu İsale Hattı Yenileme Projesi

Burdur İçmesuyu İsale Hattı Yenileme Projesi
Burdur İçmesuyu İsale Hattı Yenileme Projesi
- Proje kapsamında 4 içme suyu kuyusu için sondaj çalışması başlatıldı

BURDUR (AA) - Burdur'a nitelikli içme suyu kazandırılması amacıyla başlatılan "İçmesuyu İsale Hattı Yenileme Projesi" kapsamında 4 kuyuda sondaj yapıldı.  

Gökpınar mevkisinde 4 içme suyu kuyusu için başlatılan sondaj çalışmalarını inceleyen Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, proje kapsamında yaklaşık 6 aydır teknik çalışma yapıldığını söyledi. 

Sondajlardan elde edilecek suyla kentin nitelikli içme suyuna kavuşacağını anlatan Ercengiz, "Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu'nun Burdur ziyaretinde söz verdiği gibi bu çalışmasının arkasındayız" dedi. 

Ercengiz, Devlet Su İşleri tarafından gerekli çalışmaların yapılarak Burdur'un içme suyunun kısa vadede Çine Ovası olarak adlandırılan Gökpınar mevkisinden karşılanacağını bildirdi.

Uzun vadede ise çeşitli su kaynaklarına yöneleceklerini ifade eden Ercengiz,  "Bugün burada açılan kuyuyla birlikte 4 kuyu, Burdur'un şu andaki nitelikli içme suyunu karşılayacak. Ayrıca ishale hattı, su arıtma ve yumuşatma tesisi ve su deposuyla vatandaşımızın susuz kalmasının önüne geçeceğiz. Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu'na, emeği geçen Devlet Su İşleri müdürleri ve çalışanlarına teşekkür ediyorum" dedi. 

Ercengiz, ilk verilerin 4 içme suyu kuyusunun Burdur'un içme suyu için yeterli hacimde olduğunu gösterdiğini belirtti. 

Senir'den gelecek suyla ilgili DSİ'nin gerekli çalışmaları yapacağını ifade eden Ercengiz, şöyle konuştu:

"Bizim açımızdan Senir suyunun niteliği yanında rantabl olması önemli. İki terfi istasyonuyla taşıdığımız içme suyunun aylık yaklaşık 250-300 bin lira civarında elektrik maliyeti var. Bu maliyet Burdur Belediyesi'ne, dolayısıyla vatandaşımızın sırtına binecek. Gökpınar'da ise kendi debisiyle akabilen bir su kaynağımız mevcut. Senir suyunun yedek bir hat olarak bekletilmesini istiyoruz."