Burdur'da imece usulü aşure yapıldı

Burdur'da imece usulü aşure yapıldı
Burdur'da imece usulü aşure yapıldı
- Kur'an kursunda öğrenim gören bayan kursiyerler ile vatandaşların ortaklaşa düzenlediği etkinlikte 10 bin kişilik aşure yapılıp, dağıtıldı

BURDUR (AA) - Karamanlı'daki Kur'an kurslarında eğitim gören bayan kursiyerler muharrem ayı dolayısıyla 17 kazan aşure yaparak 10 bin kişiye dağıttı. 

Yediurgan Camisi'nin avlusunda yapılan aşurelere katılan malzemeler, yine vatandaşlardan imece usulü toplandı.

Aşure yapan vatandaşları ziyaret eden Karamanlı Kaymakamı Yusuf Altun, gazetecilere yaptığı açıklamada, böyle bir etkinliğin imece usulü hayat bulmasının, ayrı bir güzellik olduğunu söyledi.

Altun, aşureleri hazırlayan gönüllülerin birkaç gün boyunca burada büyük emek sarf ettiğini belirterek, "Bugünkü bu durum bize şunu gösteriyor. Birliğimizi, dirliğimizi bozmaya çalışanlara inat 'Biz buradayız, birlikteyiz, beraberiz.' Her kesimden, her görüşten insan bugün burada" diye konuştu.

Karamanlı Müftüsü Ramazan Avcı ise bu yıl 4'üncüsü düzenlenen aşure etkinliğinin organizasyonunun Müftülük tarafından yapıldığını kaydetti.

Avcı aşure etkinliğinin Kur'an kursları, din görevlileri ve vatandaşların bir araya geldiği program çerçevesinde yapıldığını vurgulayarak, "Vatandaşların malzeme katkısıyla, el birlik içerisinde bu programı düzenliyoruz"dedi.

Aşure yapımında çalışan Emine Özşener, birlik ve beraberlik amacıyla hayırlara vesile olması için toplandıklarını, herkesin elinden geldiğince karınca kararınca bir şeyler kattığını, "çorbada tuzları olması" için çaba gösterdiklerini söyledi.

Kursiyerlerden Fatma Bekar, aşure içeriğinin hayırsever vatandaşlardan geldiğini dile getirdi.

Müftü Avcı'nın ettiği duanın ardından aşure dağıtıldı.