CHP Burdur Milletvekili Göker:

CHP Burdur Milletvekili Göker:
CHP Burdur Milletvekili Göker:
- "İl Özel İdaresi sorumluları hakkında yol yapım işlerinde ihaleye fesat karıştırdıkları ve görevi kötüye kullandıkları iddiasıyla suç duyurusunda bulunacağım"

BURDUR (AA) -  CHP Burdur Milletvekili Göker, İl Özel İdaresi sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunacağı açıkladı.

Göker, partisinin il binasında düzenlediği basın toplantısında, kamuoyunda İl Özel İdaresi bünyesinde bir takım şaibeli işlerin döndüğüne dair bir görüş ya da fikir birliği olduğunu savundu. 

Bu anlamda kendilerinin de ulaştığı belgeler doğrultusunda Gölhisar-İbecik grup yolu yapım işi hakkında açıklama yapma ihtiyacı duyduklarını belirten Göker, "Eminim ki bu açıklama sonrasında adli merciler konuyla ilgili gerekli işlemi başlatacaklardır" dedi. 

Göker, şöyle konuştu:

"Proje yapımı gerçekleştirilen 6 metre genişliğindeki yolun 12 metre genişliğinde yapılmasındaki amaç nedir? Gölhisar Kaymakamlığı üzerinden 27 Ağustos  2013 tarihli onay ile çıkılan ihale ile istenilen firmaya vermek yönünde fesat oluşturulmuş mudur? Teklif veren firmalar bağlamında şirketler arası organik bağ var mıdır? Yaklaşık maliyeti 10 milyonu geçen bu ihaleden ana kalemleri oluşturulan asfalt ve asfalt altı imalatları yapılmamış olmasına rağmen firmaya ne kadar ödeme yapılmıştır? Yapılan teklif incelendiğinde yaklaşık maliyeti oluşturan birim fiyat teklifi ile firmanın vermiş olduğu birim fiyat teklifinde farklılık var mıdır? Varsa miktar nedir? Aşırı düşük teklif sorgulaması yapılmış mıdır? Hangi avantajlı koşulları kullanarak fiyat düşüklüğüne gidildiğine dair sorgulanmış mıdır? Yaklaşık maliyet kaç kilometre için hesaplanmıştır? Hesaplanan kısmın kaç kilometresi yapılmıştır? Kamu İhale Kurumu'nda (KİK) projenin bölünemeyeceği hükmü olmasına rağmen kalan kısmın ikinci defa ihale edilmesindeki amaç nedir? KİK'e uygun mudur? 1. ve 2. etap ihalelerinin aynı firmada kalmış olması tesadüf müdür?"

Konunun takipçisi olacaklarını anlatan Göker, "İl Özel İdaresi sorumluları hakkında yol yapım işlerinde ihaleye fesat karıştırdıkları ve görevi kötüye kullandıkları iddiasıyla suç duyurusunda bulunacağım" dedi.