Çocuklarına doğa sevgisi aşılamak için ABD'den geldi

Çocuklarına doğa sevgisi aşılamak için ABD'den geldi
Çocuklarına doğa sevgisi aşılamak için ABD'den geldi
- ABD'nin Chicago kentinde yaşayan Maweja Henderson, çocuklarına doğa sevgisini aşılamak için geldiği Burdur'da, Türk eşiyle birlikte Lisinia Doğa Projesi'nde gönüllü çalışıyor - Henderson: - "Buraya gelmemizin nedeni doğayla iç içe olmak ve özellikle oğlumuzun doğaya olan merakını pekiştirmek. Ayrıca şehirden uzaklaşma isteği de bizi buraya getirdi"

BURDUR (AA) - GÖKMEN YÜCE - ABD'nin Chicago kentinde yaşayan Maweja Henderson, doğa sevgisini çocuklarına aşılamak için geldiği Burdur'da, Lisinia Doğa Projesi'nde gönüllü çalışıyor.

ABD'de editörlük yapan Maweja Henderson, Türk eşi Güneş Henderson, 4 yaşındaki kızı Azalea ve 6 yaşındaki oğlu Aaron ile Chicago'dan Burdur'un Karakent köyüne yerleşti.

Lisinia Doğa Projesi kapsamında, yaralı ya da hasta yaban hayvanlarının bakımına ve beslenmesine yardımcı olan Henderson ailesi, yağ çıkarmak için ağaçlardan ardıç topluyor, seralardaki işlere yardımcı oluyor.

 Maweja Henderson, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Lisinia Doğa Projesi'nin "doğa okulu" gibi olduğunu söyledi.

Sabah kahvaltı yaptıktan sonra eşi Güneş'in ardıç toplamak için dağa çıktığını, kendisinin de alanda gönüllü çalışanlar için öğle yemeği yaptığını dile getiren Henderson, daha sonra ardıç yağı çıkarılması ve diğer işlere yardımcı olduğunu anlattı.

Proje alanına ilk geldikleri zaman biraz zorlandıklarını ancak daha sonra çok sevdiklerini dile getiren Henderson, "Buraya gelmemizin nedeni doğayla iç içe olmak ve özellikle oğlumuzun doğaya olan merakını pekiştirmek. Ayrıca şehirden uzaklaşma isteği de bizi buraya getirdi" dedi. 

- "Doğa yoksa biz de yokuz"

Güneş Henderson ise çocuklarına Türkiye'nin doğasını öğretmek ve köy hayatını tanıtmak istediklerini anlattı.

Doğa projesinde görev almanın yanında yemek yapmak ve çadırların düzenini sağlamak gibi işlere de yardım ettiğini belirten Henderson, şöyle konuştu:

"Burada hayvanların bakımına yardımcı oluyoruz, yemlerinin verilmesi ve samandan yuvalarının yapılması gibi işlerde çalışıyoruz. Hafta sonları gelen ziyaretçilere alanı gezdirip bilgi veriyoruz. Bu yaptığımız işleri gören çocuklarımızın bilinçlenmesini istiyoruz. Doğa çok önemli. Çünkü doğa yoksa biz de yokuz. Büyük şehirlerde yaşadığımızda tüketim hırsına kapıldıktan sonra doğayı unutuyor insan. Sadece tüketmek istiyor. Buraya gelince aslında doğanın parçası olduğumuzu hatırlıyoruz. Çocuklarımızın da bunun bilincinde olmasını istiyoruz."

Henderson, 2 ay projede görev aldıktan sonra ABD'ye döneceklerini söyledi.

- Lisinia Doğa Projesi

Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi Projesi, Burdur Gölü Projesi, Gül Projesi, Doğa Okulu Projesi, Antikanser Projesi, Lavanta Projesi, Organik Tarım Projesi gibi pek çok çalışmayı içerisinde barındıran projeye yurt dışından pek çok gönüllü destek veriyor.

Proje kapsamında organik domates, kavun, karpuz, ayva, gül, şeftali, gül suyu, ada çayı, kekik, lavanta suyu ve ardıç yağı üretiliyor.

Yıl içerisinde pek çok kişinin ziyaret ederek ilgi gösterdiği proje alanında gönüllülerin kaldığı ahşap yapılar ile tedavileri ve rehabilitasyonları gerçekleştirilen yaban hayvanları ilgi çekiyor. 

Hafta sonları öğrencilere yönelik doğa konulu sunumlar yapılan proje alanında pek çok meyve ağacı da bulunuyor.