Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 6. Bölge Müdürlüğü:

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 6. Bölge Müdürlüğü:
Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 6. Bölge Müdürlüğü:
- "Gergedan böceğini evinizde bulundurur ya da satmaya kalkarsanız bunun adı biyokaçakçılık olur ve suçtur. Doğadaki yabani canlılar ve türevleri hiç kimseye devletin izni olmadan satılamaz, satılırsa suç işlenmiş olur"

BURDUR (AA) - Son günlerde farklı bölgelerde ortaya çıkan ve çok değerli olduğu iddia edilen gergedan böceğini evde bulundurmanın ya da satmaya kalkmanın biyokaçakçılık kapsamında suç sayıldığı bildirildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 6. Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, son zamanlarda gerek ulusal gerekse yerel basın yayın organlarında Latince adı "Oryctes nasicornis" olan gergedan böceğinin 90 bin dolar gibi fiyatlarla koleksiyoncular tarafından alıcı bulduğu haberleri çıktığı hatırlatıldı.  

Gergedan böceğinin yumurtalarını çürümekte olan bitkilere bıraktığı, larvalarının 3-4 yıllık bir gelişimden sonra erginleştiği ve ilkbahar başında ortaya çıktığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"2-4 santimetre kadar uzunlukları vardır. Sonbahara kadar hayatta kalır ve yumurtalarını bırakarak kıştan önce ölürler. Bazı Avrupa ülkelerinde nesilleri azalsa da Türkiye veya dünya çapında nesillerinin tehlike altında olduğuna dair bir veri yoktur. İngiltere hariç bütün Avrupa, Türkiye, Ortadoğu , Kuzey Afrika ve Asya'da Pakistan'a kadar yayılışı vardır. Geceleri aktiftir. Çürümekte olan bitki artıklarıyla beslenirler. Bazı türleri özellikle palmiye ağaçlarına zarar verebilir. İnsana bir zararı yoktur."

- "Evde bulundurup satmaya kalkmak suçtur"

Gergedan böceğinin, düşünüldüğü gibi koleksiyoncuların rağbet ettiği ve bu yüzden binlerce dolar değeri bulunan bir böcek olmadığı vurgulanan açıklamada, "Evinizde gergedan böceği bulunduruyorsanız hemen ormanlık alana götürülüp bırakılmalıdır. Kış mevsimine girmeden öleceği için ölmeden doğaya yumurtalarını bırakmasına imkan sağlanmalıdır. Gergedan böceğini evinizde bulundurur ya da satmaya kalkarsanız bunun adı 'biyokaçakçılık' olur ve suçtur. Doğadaki yabani canlılar ve türevleri hiç kimseye devletin izni olmadan satılamaz, satılırsa suç işlenmiş olur" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi ile devletlerin kendi sınırları içindeki canlı türleri ve genetik kaynaklar üzerinde erişim ve düzenleme hakları bulunduğu bildirildi. 

Türkiye'de doğadan yabani canlıların ve onlara ait parçaların yetkili makamların izni olmadan toplanması, canlıların evde beslenmesi, koleksiyon yapılması, yerli veya yabancı kişilere ticari amaçla satılması eylemine "biyokaçakçılık" denildiğine dikkat çekilen açıklamada, bu eylemlerin yasak olduğu bilgisi verildi. 

Açıklamada, doğadan bitki, hayvan, böcek gibi materyal toplayan yerli veya yabancı kişiler görüldüğü zaman hemen Jandarma Alo 156, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün yerel teşkilatı ve diğer kolluk kuvvetlerine haber verilmesi gerektiği kaydedildi.

- 193 bin liraya kadar para cezası

Açıklamada, şunlara yer verildi:

"Unutulmamalıdır ki bir böcek, bir yılan, bir bitki tohumu ya da bitki soğanının toplanması çok masum ve zararsız gibi görünse de başta ülkemiz doğasının tahrip edilmesine, bize ait bitki veya hayvan türlerinden elde edilen maddi değeri yüksek bir ilaç ya da endüstri ürününün kullanım hakkının yabancıların eline geçerek ülkemiz ekonomisinin zarara uğratılmasına sebep olmaktadır. Yerli veya yabancı şahıslarca izinsiz olarak doğadan canlı veya onlara ait parçaların toplanması, koleksiyonunun yapılması veya satışının yapılması gibi eylemlere karışan kişilere 2872 Sayılı Çevre Kanunu'nun 9. maddesine istinaden 'biyolojik çeşitliliğin tahrip edilmesi' veya 'nesli tehdit veya tehlike altında olan nadir bitki ve hayvan türlerine zarar vermekten', aynı kanunun 20. maddesi uyarınca 2015 yılı için geçerli olan 38 bin 751 ila 193 bin 772 lira arasında idari para cezası uygulanmaktadır."