Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Burdur'da:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Burdur'da:
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Burdur'da:
- ''2001'deki kriz, Türkiye'nin kendisi kadar kaybettirdi. Türkiye, kendisi kadar ekonomik değerinden kaybetti. Biz iktidara geldik, gece gündüz demeden, iyi niyetle ve gayretle çalıştık'' - ''Peki ne oldu da bu hizmetlerin önü açılmış oldu? Biz bir yerde define mi hazine mi bulduk? Bir yerde toplu altın mı bulduk? Hayır, en önemli insan kaynağını, başta Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ı ve şu anki Başbakanımız Davutoğlu'nu bulduk''

BURDUR (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''2001'deki kriz, Türkiye'nin kendisi kadar kaybettirdi. Türkiye, kendisi kadar ekonomik değerinden kaybetti. Biz iktidara geldik, gece gündüz demeden, iyi niyetle ve gayretle çalıştık'' dedi.

Yıldız, Burdur'un Kemer ilçesinde ''100 Temel Eser Kitap Okuma Yarışması''nda dereceye girenler için düzenlenen törende, toplumda okuma konusunda sıkıntılar bulunduğunu söyledi.

''Dinimiz, geleneğimiz, göreneğimiz olarak, Kur'an-ı Kerim'in ilk emri 'oku' olmasına rağmen, şu anda biraz okumadan uzaklaştık'' ifadesini kullanan Yıldız, şöyle devam etti:

''Türkiye'de yapılan bir araştırmada, her birimiz için geçerli olan bir hadiseden bahsedeceğim. Günde ortalama 6 saat televizyon izliyor, 3 saat internete bakıyor ama 1 dakika kitap okuyoruz. Japonya, bizim nüfusumuzun yaklaşık 2 katı, orada 1 yıl içinde 4,2 milyar adet kitap basılıyor, Türkiye'de ise 23 milyon adet basılıyor. Bizde 3 bin civarında tiraj varken, orada 100 bin civarında tirajlar yapılıyor.''

Bakan Yıldız, zihin, akıl açısından televizyon izlemenin çok ucuz bir faaliyet olduğunu kaydetti. 

Kitap okumanın insanın hayal dünyasını, düşünce derinliğini artırdığını vurgulayan Yıldız, ''O yüzden bizler gelişen, büyüyen toplumlar olmak istiyorsak, bunu mutlaka uygulamamız lazım. Türkiye büyüyor, gelişiyor ve istikrarıyla beraber, istikrarın sürdürülebilir oluşuna inançla beraber yoluna devam ediyor'' görüşünü bildirdi.

- ''Büyüyen Türkiye'nin az kitap okuması olmaz''

Bakan Yıldız, 12 yıl önce milletvekili seçildiğinde plan bütçe komisyonunda görev yaptığını belirterek, şunları söyledi:

''Türkiye'de eğitim bütçesi, bakanlıkların arasında 6 veya 7. sıralardaydı. Şu anda birinci sırada. 90 milyar liraya yakın bütçemiz var eğitimde. Savunma sanayi bütçesi önceden birinci sıradaydı, şu an öyle değil. O yüzden nerede bulunuyor olursak olalım, büyüyen Türkiye'nin az kitap okuması olmaz. Büyüyen Türkiye'nin, büyüyen kitap okumasıyla beraber, her birimizin bu manada görevler yapması lazım.'' 

''Öyle olaylar oldu ki sanki, zannederiz babalarımızın, dedelerimizin zamanında olmuş. Daha 15 yıl önce olmuş. Dünya güllük gülistanlıkken Türkiye'de krizler oldu'' diyen Yıldız, bir ülkenin idaresi ve yönetiminin bu açıdan son derece önemli olduğunu vurguladı.

Yıldız, 2008'de dünyanın 3 büyük ekonomik krizinden birinin gerçekleştiğine işaret ederek, ''Ama Türkiye bunu çok fazla hissetmedi. Çünkü Türkiye ekonomik, siyasi, idari ve sosyal olarak da büyüdü, büyümeye devam edecek. Bütün bu hizmetlerin yapılabilmesi ancak istikrardan geçiyor'' değerlendirmesinde bulundu.

Çok basit ve net bir şey sormak istediğini belirten Yıldız, şunları kaydetti:

''2001'deki kriz, Türkiye'nin kendisi kadar kaybettirdi. Türkiye, kendisi kadar ekonomik değerinden kaybetti. Biz iktidara geldik, gece gündüz demeden, iyi bir niyetle ve gayretle çalıştık. Peki ne oldu da bu hizmetlerin önü açılmış oldu? Biz, bir yerde define mi hazine mi bulduk? Bir yerde toplu altın mı bulduk? Hayır, en önemli insan kaynağını, başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 'ı ve şu anki Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu'nu bulduk. Bir ülkenin idare ve sevk edilmesi ancak dokusu, yapısı sağlam insanlarımızla gerçekleşiyor. Alnı ak, temiz yürekli vatandaşımıza hangi hizmeti getirsek azdır. Daha fazlasını da inşallah yapacağız.''

Bakan Yıldız, yarışmada dereceye girenlere ödüllerinin verilmesinin ardından Kemer Hükümet Konağı'nın açılışını yaptı. Yıldız, daha sonra Bucak ilçesine gitti.