Engelliler Haftası

Engelliler Haftası
Engelliler Haftası
- Burdur'daki kutlamalarda gözleri siyah bezle bağlanan İşaret Dili Korosu, dinledikleri müziği işaret diliyle izleyicilere aktardı

BURDUR (AA) - Burdur'da, Engelliler Haftası dolayısıyla İşaret Dili Korosu, dinledikleri müziği işaret diliyle izleyicilere aktardı.

Engellilerin yanı sıra  siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin üyeleri ve vatandaşlar, "Önyargı en büyük engeldir", Bir tedbir bin engeli önler" yazılı dövizler taşıyarak, Gazi Caddesi'ndeki İl Kültür Turizm Müdürlüğü önünden Şeker Meydanı'na kadar yürüdü. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından gözleri siyah bezle bağlı İşaret Dili Korusu, dinledikleri müziği dinleyicilere işaret diliyle izleyicilere aktardı. Daha sonra engelli öğrencilerden oluşan Bucak Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü Mehter Takımı gösteri sundu. İzleyiciler, koro ve mehter takımını uzun süre alkışladı. 

- "7 binin üzerinde engelli birey istihdam hakkından faydalandı"

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Nurdan Kamal, gösterinin ardından yaptığı konuşmada, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının engelli olanlarla olmayanlar arasındaki farkı kaldıracak nitelikte çalışmalar yaptığını söyledi. 

2005 yılında ilk Engelliler Kanunu'nun çıkarıldığını hatırlatan Kamal, şöyle konuştu:

"Bu kanun engelliler adına atılan en önemli adım olup, bu sayede yaklaşık bin 500 maddelik engelliler hukuku oluşturulmuştur. En önemlisi ise ayrımcılık yasaklanmıştır. Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavları yapılmaya başlandıktan itibaren 7 binin üzerinde engelli birey, istihdam hakkından faydalanmıştır. Burdur'a da 100'ün üzerinde atama yapıldı, 86 engelli çalışmaya devam etmektedir."

Kamal, Burdur'da bin 272 aileye evde bakım maaşı ödendiğini, 619 kişinin de 2022 sayılı Kanun gereği engelli maaşı aldığını kaydetti.

Programa Burdur Valisi Hasan Kürklü, TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İl Jandarma Komutanı Albay Sayit Koca, protokol üyeleri ve siyasi partilerin temsilcileri de katıldı.