Karamanlı'da çobanlara "sürü yönetimi" eğitimi verildi

Karamanlı'da çobanlara "sürü yönetimi" eğitimi verildi
Karamanlı'da çobanlara "sürü yönetimi" eğitimi verildi
BURDUR (AA) - Karamanlı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, çobanlara "sürü yönetimi" eğitimi verdi. Eğitime katılan 38 çobana müdürlük binasında ve...

BURDUR (AA) - Karamanlı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, çobanlara "sürü yönetimi" eğitimi verdi. 

Eğitime katılan 38 çobana müdürlük binasında ve arazide sürü yönetimiyle ilgili uygulamalı ders anlatıldı. 

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hamdi Özcan, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçenin büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde oldukça iyi bir noktada olduğunu söyledi.

Sürü yönetimi kursuna ilçe merkezi ve köylerinden yoğun talep olduğunu anlatan Özcan, müracaat sırasına göre kurs açmaya başladıklarını kaydetti.

Özcan, ilk kursu Kağılcık ve Bademli köylerindeki çobanlara verdiklerini belirterek, şöyle konuştu:

"Sürü yönetimi eğitimi, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin her türlü dalına katkı sağlıyor. Yani hastalığından tutun beslenmesine, yönetimine ve birçok konularda üreticilerimize yardımcı oluyor. Bu yüzden bu kursu belgelendirmek istedik. Bu sayede üreticilerimiz hayvancılık destekli kredilerden öncelikli yararlanabilecekler."

Karamanlı'da çobanlık yapan Şeref Taşoluk, şimdiye kadar kulaktan dolma bilgilerle mesleklerini yapmaya çalıştıklarını ifade etti.

Kursun kendisi için oldukça faydalı geçtiğini dile getiren Taşoluk, "Mesela aşı zamanlarını, hangi aşının hangi mevsimde yapılacağını öğrendik. Kurs sayesinde desteklemelerden de yararlanacağız. Kredilerde bize öncelik tanınacak, ben de başvuracağım" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  ilçe

  ,

  eğitim

  ,

  ders