Kazak sanatçı Sultanbekov'a fahri doktora

Kazak sanatçı Sultanbekov'a fahri doktora
Kazak sanatçı Sultanbekov'a fahri doktora
- Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından, "Dombra" şarkısıyla ünlenen Kazakistanlı sanatçı Arslanbek Sultanbekov'a fahri doktora verildi

BURDUR (AA) - Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), Kazakistanlı sanatçı Arslanbek Sultanbekov'a fahri doktora verdi.

MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu'nda düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. MAKÜ Eğitim Fakültesi Müzik Topluluğu'nun türküler seslendirdiği törende öğrenciler, Sultanbekov'un fotoğraflarının ve isminin yer aldığı dövizler açtı. 

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı, törende yaptığı konuşmada, Türk dünyasının sanatçısı Sultanbekov'a fahri doktora payesini takdim etmekten mutluluk duyduğunu söyledi. 

Türk dünyasının, sanatçılarına ve düşünürlerine büyük değer ve destek vererek onları yücelttiğini anlatan Saatcı, şöyle konuştu:

"Dede Korkut'tan, Manas'tan, Hoca Ahmet Yesevi'den, Mevlana'dan, Yunus'tan, Hacı Bektaş'tan, Şeyh Edebali'den, Aşık Veysel'den beri süregelen bu gelenek kesintiye uğramadan devam etmiştir.  Bugün aramızda bulunarak bizleri şereflendiren Aslanbek Sultanbekov taşıdığı vasıflarla, Türk dünyasının bilinen ve sevilen şahsiyetidir. Hep birlikte şahit olduğumuz bu gün  genç üniversitemizin tarihinde önemli yer alacak ve bütün MAKÜ'lülerin gururla yad edecekleri anı olarak kalacaktır."

Saatcı, daha sonra Türk birliğine, diline ve kültürüne katkılarından dolayı Sultanbekov'a fahri doktora ve çeşitli hediyeler verdi.

"Dombra" türküsünün de bulunduğu eserleri seslendiren Sultanbekov, öğrencilere hitaben, " Türkiye 'nin arkasında milletler var. Onlar sizin en başta olduğunuzu görüyorlar. İnşallah sizler de yarın doktorlar, profesörler olursunuz" dedi.

Programın ardından öğrenciler, Arslanbek Sultanbekov ile fotoğraf çektirdi.