Madenciler için türkü besteledi

Madenciler için türkü besteledi
Madenciler için türkü besteledi
- Burdur'da yaşayan müzik öğretmeni Osman Çolak, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü'nün daha eğlenceli bir şekilde kutlanması amacıyla "Burdur Bej Mermeri" adıyla bir türkü besteledi - Burdur Doğaltaş ve Madenciler Derneği'nin talebi üzerine türküyü besteleyen Ekinci: - "4 Aralık geldiği zaman sanki bir yas havasındaymış gibi herkes elini yüzünü karalara bulayıp gözyaşları dökerek Madenciler Günü'nü kutluyor. Biz bu türküyü besteleyerek madencilere biraz daha sevgi, sempati, neşe ve heyecan katmak istedik"

BURDUR (AA) - Müzik öğretmeni Osman Çolak, "4 Aralık Dünya Madenciler Günü" için "Burdur Bej Mermeri" türküsünü besteledi. 

Burdur Doğaltaş ve Madenciler Derneği Başkanı Nasuh Ekinci, dernek binasında düzenlenen türkünün tanıtım toplantısında yaptığı açıklamada, doğaltaş ve mermerciliğin tarih boyunca uygarlıkların gelişmesinde çok önemli yer tutan sektörlerin başında geldiğini söyledi. 

Doğaltaş ve mermer sektörünün dün olduğu gibi bugün de kullanıcılarının vazgeçilmezi olduğunu anlatan Ekinci, Burdur'da da doğaltaş ve mermer bakımından zengin doğal kaynakların bulunduğunu kaydetti. 

Ekinci, dernek olarak Dünya Madenciler Günü'yle ilgili farklı bir çalışma yapmak istediklerini anlatarak, talep etmeleri üzerine Burdur Bej Mermeri türküsünü Burdurlu bestekar ve müzik öğretmeni Osman Çolak'ın bestelediğini ifade etti.

Türkünün kayıt ve düzenlemesini müzik öğretmeni ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) doktora öğrencisi Avşar Yengin'in yaptığını dile getiren Ekinci, şöyle konuştu:

"Madenciler Günü Türkiye'de sadece kömür madenciliği olarak anılıyor. Kömür madenciliğinde de grizunun patlaması veya diğer maden kazaları bir çok ölümlere sebep oluyor. Her yıl 4 Aralık geldiği zaman sanki bir yas havasındaymış gibi herkes elini yüzünü karalara bulayıp gözyaşları dökerek Madenciler Günü'nü kutluyor. Biz bu türküyü besteleyerek madencilere biraz daha sevgi, sempati, neşe ve heyecan katmak istedik. Umuyorum ki bu türkü 4 Aralık Madenciler Günü'nün vazgeçilmezlerinden olur."

Müzik öğretmeni Çolak da Dünya Madenciler Günü'nün genelde üzüntüyle hatırlandığını, bu durumu değiştirebilmek için türkü bestelediğini ifade etti.

Çolak, "Türküde, çalışan kardeşlerimizin morallerini yükseltmek ve farklı bir ivme vermek amacıyla yerel sözler de kullandım. Ülkemizin ve Burdur'un bu güzelliğini yansıtmaya çalıştım" diye konuştu.