MAKÜ Rektörü Korkmaz:

MAKÜ Rektörü Korkmaz:
MAKÜ Rektörü Korkmaz:
- "Bünyesinde 7 fakülte, 6 yüksekokul, 11 meslek yüksekokulu, 4 enstitü ve bir konservatuvar bulunan üniversitemiz, adını başarıyla duyurmaya devam ediyor"

BURDUR (AA) - Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, 7 fakültesi, 6 yüksekokulu, 11 meslek yüksekokulu, 4 enstitüsü ve bir konservatuvarı ile üniversitenin adını başarıyla duyurmaya devam ettiğini bildirdi.

Korkmaz, üniversiteye tahsisli olarak verilen Taşoda Konağı'nda düzenlediği basın toplantısında, kurumun faaliyetleri ve projeleri hakkında bilgi verdi. Üniversite bünyesinde 25 bin 47 öğrenci bulunduğunu belirten Korkmaz, öğrencilerin 14 bin 110'unun merkezde, diğer öğrencilerin ise ilçelerde eğitim gördüğünü söyledi. 

Yerli ve yabancı birçok üniversite ile ortak çalışma yürüten MAKÜ'nün, Erasmus Değişim Programı kapsamında 557 öğrenci ve 255 personelini Avrupa'nın farklı üniversitelerine gönderdiğini anlatan Korkmaz, yurt dışından ise 62 öğrenci ile 70 personelin geldiğini kaydetti. 

MAKÜ'nün Mevlana Değişim Programı çerçevesinde 32 ülke ve 134 yabancı uyruklu öğrencisi ile uluslararası bir üniversite olma yolunda kararlıkla ilerlediğini vurgulayan Korkmaz, "Bünyesinde 6 fakülte, 4 yüksekokul, 10 meslek yüksekokulu, 4 enstitü bulunan üniversitemiz adını başarı ile duyurmaya devam ediyor" dedi. 

Korkmaz, Bucak İşletme Fakültesi, Sağlık Bilimler Fakültesi, Türk Müziği Devlet Konservatuvarı ve Burdur Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'nu açtıklarını ifade etti. 

- Yeni spor alanları kazandırılacak

Spora ve sporcuya her zaman destek veren üniversitenin bu konuda yeni projeler hazırladığını anlatan Korkmaz, Alternatif Spor ve Kamp Merkezi, motor sporları eğitimi ve antrenman alanları, dağ bisikleti alanı, Spor Kampı Merkezi, Atletizm ve Yağlı Güreşler Spor Kompleksi yapmayı planladıklarını bildirdi.

 

Şehirle her zaman iletişimde olan üniversitenin Bilimsel Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (Teknokent), Burdur Gelişim Enstitüsü ve Süt Teknolojileri Araştırma Merkezi ile kentin gelişimi için çalışmaya devam edeceğini vurgulayan Korkmaz, şöyle konuştu:

"Mehmet Akif Ersoy'un gururla taşıdığımız adını üniversitemizin bu yıl 10'uncu kuruluş yıldönümü olması dolayısıyla taçlandırmak istiyoruz. Bu kapsamda Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödülleri, üniversitemizin katkılarıyla Mehmet Akif Ersoy Evi'nin canlandırılması, Burdur Valiliği ile birlikte bu evin ziyarete açılması ve ziyaretçilere Mehmet Akif Ersoy'un anlatılması konuları yaşama geçirilecek. Öğrenci toplulukları ile çeşitli sosyal ve kültürel faaliyetler düzenlenecek."