Okullarda ilk ders zili çaldı

Okullarda ilk ders zili çaldı
Okullarda ilk ders zili çaldı
- Burdur ve Muğla'da yeni eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla tören düzenlendi

BURDUR (AA) - Burdur ve Muğla'da 2015-2016  eğitim  öğretim döneminin başlaması dolayısıyla tören düzenlendi.

Burdur'da Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk anıtına çelenk konulmasının ardından  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İlkokulu ve Ortaokulu'nda düzenlenen törende konuşan Vali Hasan Kürklü, Burdur'un eğitim noktasında çok iyi bir yerde olduğunu söyledi.

Eğitimde gelinen noktayı yeterli görmediklerini anlatan Kürklü, "Amacımız bu seviyeyi daha da geliştirip ileri noktalara taşımak. Ülke olarak bunu ileri götürmemiz lazım. Bizim bilime, üretime çok önem vermemiz gerekiyor. Güçlü, sözü geçen bir ülke olmak istiyorsak, bilimsel teknik ürünler üretmemiz lazım" dedi.

Türkiye'nin çok kaliteli ve genç bir nüfusa sahip olduğunu belirten Kürklü, "Bu nüfusu dünyaya hükmedecek şekilde yetiştirmemiz lazım. Bunda da eğitim camiamıza büyük görevler düşüyor" diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram da Burdur'un "eğitimin başkenti" olduğunu, ilköğretimde derslik başına 17, ortaöğretimde 20, mesleki ve teknik eğitimde 19 öğrenci düştüğünü kaydetti.

Burdur'da 266 okulda 2 bin 347 derslikte 43 bin 449 öğrenci ve 3 bin 142 öğretmenin ders başı yaptığını anlatan Bayram, yeni eğitim öğretim döneminin hayırlı olmasını diledi. 

Daha sonra Türkiye Yardımsevenler Derneği tarafından yaptırılan fen ve teknoloji sınıfı, resim atölyesi ve müzik dersliğinin açılışı gerçekleştirildi ve hayırseverlere plaket verildi. 

- Muğla

Muğla'da İl merkezinde İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci'nin Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasıyla başlayan törene öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Ekinci ve beraberindekiler, daha sonra Muğla Valisi Amir Çiçek'i ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Çiçek, öğrenci, öğretmen ve velilere, 2015-2016 eğitim öğretim yılının huzur dolu, hoşgörü, sevgi ve dayanışma içerisinde geçirilmesini diledi.

Yaz tatilinde eğitim öğretim yılının daha verimli geçmesi için okulların fiziksel durumunun hazır hale getirildiğini belirten Çiçek, "Okullarımızın, gereken onarımları yapıldı. Bizim amacımız çocuklarımıza iyi bir eğitim vererek onları vatana ve millete hayırlı insan olarak yetiştirmek" dedi.

Güvenli eğitimin üzerinde hassasiyetle durulduğunu ifade eden Çiçek, "Üzerinde durduğumuz en önemli konulardan birisi güvenli eğitimdir. Bu konuda emniyet ve jandarma teşkilatlarımız sorumluluk bölgelerinde okullarla ilgili genel güvenliliği sağlamakta" diye konuştu.